По-висок темп на инфлацията в сравнение със средните стойности за държавите членки на Европейския съюз и слаба вероятност да изпълним Маастрихтския критерий за инфлацията, от който зависи присъединяването ни към еврозоната до 2025 г. Това прогнозират изследователите от Института за икономически изследвания при БАН, съобщиха от институцията.
Макроикономическата прогноза на изследователите за периода 2023-2025 г. се основана на допускания на икономическото развитие по отношение на международните цени и външното търсене, както и на параметрите на икономическата политика, очертани в средносрочната бюджетна прогноза за същия период.
Като причина те сочат външни фактори, сред които високите цени на енергоресурсите, и военния конфликт в Украйна. Ако погледнем обаче днешните реалности, нещата не изглеждат съвсем така. Понижаването на цената на енергоносителите изглежда достатъчно трайно, в това число на природен газ и петрол. Дали това ще се запази през идващата зима е трудно да се прогнозира. Но променената картина на доставки за ЕС, в това число и за България дава определени гаранции, че шоково поскъпване няма да има.
Що се отнася до някои противоречиви решения в областта на икономическата политика, като провеждане на мерки, несъобразени с реалните финансови възможности на страната, липса на политически консенсус по важни за страната въпроси и др., тук политическите сили в 49-то Народно събрание имат намерението да коригират част от тези мерки или поне така декларират. Връщането на ДДС за повечето отрасли на обичайните равнища и спирането на помощи "на калпак" са само част от намеренията.
Според икономистите, прогнозата в средносрочен план е за икономически растеж от порядъка на 3-3,5 на сто годишно, като нарастването на инвестициите ще се определя основно от напредването на програмния период и желанието за ускорено усвояване на европейски средства в България, най-вече по линия на Националния план за възстановяване и устойчивост. Нека посочим обаче, че проблемите около войната в Украйна доведоха до истински бум в производството на военно-промишления ни комплекс. Въпреки че нямаме окончателни цифри, се очаква изнесената продукция от този отрасъл да е над 3 милиарда долара през настоящата година.
Затова и прогнозата за реалният растеж на БВП - до около 1,7 на сто през 2023 г. може да се окаже и занижена Очаква се през 2024 г. БВП да надхвърли 200 млрд. лв. в номинално изражение заради високата инфлация през последните две години.
Следете с Фактор
Свят
Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари
- 20:13, 27 Ноември, 2024
Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
- 19:13, 27 Ноември, 2024
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"