16 Януари, 2026

Илиян Йончев , БСП: Очакваме САЩ в съвсем кратък срок също да дадат дерогация и ‘Лукойл’ да продължи да работи

Илиян Йончев , БСП: Очакваме САЩ в съвсем кратък срок също да дадат  дерогация и ‘Лукойл’ да продължи да работи

Скрийншот

По думите му решението е плод на синхронизирани действия между парламента, правителството и Съвета по сигурността

Илиян Йончев от „БСП – Обединена левица“ излезе с категорична позиция в един от най-напрегнатите моменти за „Лукойл Нефтохим“. По думите му в предаването "Лице в лице" на btv  последното развитие във Великобритания показва, че България е взела верните решения.

„Днес вече имаме една добра новина – Великобритания може би преди час свали санкциите и даде дерогация до 14 февруари, което категорично показва, че решенията на Народното събрание и на правителството са правилни, и очакваме САЩ в съвсем кратък срок също да дадат такава дерогация и ‘Лукойл’ да продължи да работи“, заяви Йончев, подчертавайки, че това е ясен сигнал към партньорите и инвеститорите.

Йончев заяви, че не приема критиките на опозицията срещу избора на Румен Спецов:

"Отговорът на Великобритания е ясен - Румен Спецов е подходящ за такъв специален управител на "Лукойл". Щом партньорите са съгласни е ясно, че имаме краткосрочни, средносрочни и дългосрочни цели. Краткосрочната цел е да бъде назначена такъв особен управител и той да бъде приет от партньорите и да получим дерогация. Така че първата стъпка вече е направена. Очакваме оттук нататък Румен Спецов да покаже качествата си като добър финансист, какъвто показа и в приходната агенция и очакваме добри резултати. За нас е най-важно хората да имат гориво, държавата да има гориво и то да е на ниски цени".

Той изрази благодарност към мнозинството в парламента, което „успешно преодоля ветото на президента“, за да може ключовият закон за регулиране на дейностите, свързани с нефт и нефтени продукти, да влезе в сила. По думите му решението е плод на синхронизирани действия между парламента, правителството и Съвета по сигурността, който е обсъдил и кандидатурата на Румен Спецов за особен управител.

Предизвикан да коментира критиките на Асен Василев, че Спецов няма нужния петгодишен опит в петролната индустрия, Йончев реагира остро: „Учудвам се на тезата на Асен Василев. Отговорът на Великобритания е ясен. Румен Спецов е подходящ за такъв специален управител на ‘Лукойл’.“

Според него основната краткосрочна цел вече е постигната – назначен е управител, който е приет от международните партньори. Следващата крачка е Спецов „да покаже качествата си като добър финансист, каквито показа и в приходната агенция“, като очакванията са за бързи и видими резултати.

„За нас е най-важно хората да имат гориво, държавата да има гориво и то да е на ниски цени“, подчерта Йончев, поставяйки фокуса върху социалния ефект от цялата процедура.

На въпрос дали Спецов отговаря на законовите изисквания, той бе категоричен: „Според британците очевидно отговаря. Според мен – също.“

Сподели:

Коментари (0)

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Вече са ясни тримата номинирани за европейски прокурор от България

Това са Димитър Беличев, Михаела Райдовска и Пламен Петков. Номинациите ще бъдат внесени за одобрение в Министерския съвет, след което ще бъдат изпратени на компетентните органи на Европейския съюз.

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

ЕК одобри финансиране по плана за отбрана на България по инструмента SAFE

Средствата се отпускат за Белгия, България, Дания, Испания, Хърватия, Кипър, Португалия и Румъния. Така страните ще могат спешно да подобрят военната си готовност и да придобият необходимото модерно отбранително оборудване.

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Правната комисия гласува против задължаването на избирателите да гласуват с машини

Предложението на ПП-ДБ за 100% машинен вот получи 6 гласа "за", 7 "против" и 7 "въздържал се".