"В сряда се регистрирахме за втори път като коалиция за парламентарни избори с наименованието ГЕРБ-СДС. Това всъщност е естествено обединение на двете основни десни партии в България - най-старата партия, член на ЕНП, и най-голямата българска партия от това политическо семейство. На предишните избори бяхме първа политическа сила, но за съжаление, парламентът бе силно раздробен и не можа да излъчи правителство. Сега се надявам да се представим по-добре и което е по-важно: в следващия парламент да има повече национално отговорни политически сили, с които да излъчим правителство. България има нужда от стабилно и национално отговорно управление". Това заяви Илия Лазаров - главен секретар на СДС, народен представител в 45-ото НС и началник на кабинета на президента Петър Стоянов (1997- 2002) пред "24 часа".
"Не сме водили разговори за президентските избори, защото в момента цялата ни енергия е насочена към парламентарните. Така че нито ние от СДС, нито пък от ГЕРБ, са говорили с президента Стоянов по този въпрос, а и той винаги е отказвал разговори на тази тема. Но ще бъда съвсем честен: въпросът не е дали ГЕРБ и СДС ще застанем общо зад Петър Стоянов, въпросът е дали той изобщо ще се съгласи. Т.е. ние сме в ситуация, в която на Петър Стоянов трябва да моли за евентуална наша подкрепа, а ние трябва да молим него да се съгласи. Имам предвид, че настоящият президент Румен Радев съсредоточи голям ресурс в ръцете си и това го прави много силен кандидат на левицата за предстоящите президентски избори. Това трябва да се признае. Българската десница, а това включва не само ГЕРБ и СДС, много трудно може да намери печеливш кандидат срещу него. Затова и много хора неизбежно си спомнят за Петър Стоянов. Спомнете си как той влезе с летящ старт на "Дондуков" 2: успя с твърдост и политически такт едновременно да разреши политическата криза на 4 февруари 1997 г., отказа да даде мандат на БСП за второ правителство, но същевременно ги накара да седнат на една маса с другите политически сили, за да осигури политическия мир в страната. Тогава много хора го убеждаваха “да довърши БСП”, но той смяташе, че една реваншистка БСП ще попречи на основната му цел - членството ни в НАТО и ЕС", каза още Лазаров.
"Тогава си спомням, че един западен посланик ми каза, че в България най-после се е появил политик със стратегическо мислене. Така и се случи. При липса на парламент Петър Стоянов беше този, който пое отговорността за подаването на молбата ни за членство в НАТО, той беше единственият политик, който можеше тогава да даде гаранции за въвеждането на валутния борд в България и го направи по категоричен начин. Знам това, защото присъствах на срещите с шефовете на Международния валутен фонд и Световната банка. Разбира се, правителството на Иван Костов след това направи много, а и другите правителства след него също имат заслуги, но Петър Стоянов беше първият, който категорично не само с думи, но и с действия обърна посоката на България, а за това се искат и прозорливост, и кураж. Ето защо, като чуя някой да говори, че президентът е само формална фигура, даже ми става смешно", коментира бившият депутат.
"През тези 20 години президентът Стоянов натрупа още много опит и международни контакти. Той е член на най-престижни международни организации, канят го навсякъде по света. Така че в международен план той може би си остава най-силно разпознаваемата фигура от България. На всичко отгоре остана един от много малкото политици не само в България, но и в Източна Европа с накърнена репутация - нулева толерантност към корупцията и никакво участие в бизнес активности. Хората знаят това и продължават да го спират по улиците и да му се радват - виждал съм го с очите си. Аз бях длъжен да припомня това, защото е част и от моята биография като негов началник-кабинет, но дали той изобщо ще приеме да води такъв разговор, било с ГЕРБ и СДС, било с други десни формации, не е никак сигурно. Всъщност мисля, че много трудно ще се навие за това. Освен това смятам, че е и твърде рано. Нека първо да минат парламентарните избори", категоричен е Илия Лазаров.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."