27 Май, 2026

Илияна Йотова: Много тревожно начало за нашето председателство

Илияна Йотова: Много тревожно начало за нашето председателство
Илияна Йотова

В такава ситуация трудно можем да се съсредоточим върху добрите послания към Европа, заяви вицепрезидентът

Много тревожно начало за нашето председателство, защото в такава ситуация трудно можем да се съсредоточим върху добрите послания, които можем да отправим към нашите европейски партньори, заяви по бТВ вицепрезидентът Илияна Йотова, коментирайки последните събития, свързани с убийства. Единственото лекарство в случая е тяхното бързо и компетентно решаване, посочи Йотова. 

"Не ми харесва една теза, която се налага - при това доста наивна и която не я заслужаваме - като започнем от мръсния въздух, минем през корупцията, стигнем до убийствата, че всичко това го било имало и в другите страни. Това не е сериозна теза", каза вицепрезидентът.

Тя коментира и думите на президента Радев, че няма воля за борба с корупцията, имайки предвид отхвърленото от правната комисия в парламента вето върху антикорупционния закон. "Отдавна Европа не вярва на хаотични движения. За нас е най-важно тези закони да бъдат напраени не заради някой друг, а заради самите нас. По антикорупциянния закон се действа на основата, че като има друг закон на БСП, той непременно трябва да бъде отхвърлен. Щом име вето на президента, то непременно трябва да бъде отхвърлено. Не чух сериозен аргумент срещу тезите, които изложи президентът във ветото. Но има още един спасителен пристан - в самата пленарна зала дискусията да се развие по-съдържателно", обясни Йотова. 

Йотова коментира и ратификацията на Истанбулската конвенция, породила разгорещени спорове у нас. "Част от министрите ми споделиха, че изобщо не са чели този документ и и са приели на доверие това, което им е разказано от техни колеги. Бих казала, че познавам генезиса на този документ и тази дискусия е твърде емоционална – тя няма нищо общо с Истанбулската конвенция. Конвенцията беше създадена в един момент, когато рязко скочиха случаите на насилие над жени. Целта на конвенцията е да осигури адекватна защита на жертвите на насилие. Иначе естествено, че Истанбулската трябва да бъде съобразена със спецификата на нашето законодателство", заяви вицепрезидентът.

Който прочете тази конвенция, че види, че изобщо не става дума за трети пол и бракове между хомосексуалисти, а за това как да се преборим с насилието срещу жените, с домашното насилие. Това насилие не е само битов акт, а води до ужасяващи резултати, като трафик на хора. Тук говорим и за възпитанието на децата – това, което виждат вкъщи, за да не се чудим после откъде идва насилието по улиците, каза още Илияна Йотова.

Сподели:
Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Депутати се разминаха в позициите си за оставката на Сарафов

Най-безкритичен към решението на бившия и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов да подаде оставка беше народният представител от "Прогресивна България" ген. Румен Миланов

Коментари (0)