29 Април, 2026

Илон Мъск прогнозира кога ИИ ще стане по-умен от всички хора

Илон Мъск прогнозира кога ИИ ще стане по-умен от всички хора

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Според основателя на xAI, вече е много по-умен от повечето хора, но все още не надминава всеки човек във всичко.

Илон Мъск – смята, че изкуственият интелект (ИИ) вече надминава интелектуално по-голямата част от човечеството, а до края на това десетилетие ще стане по-умен от всички хора, взети заедно.

„ИИ вече сега е много по-умен от повечето хора, но все още не е по-умен от който и да било човек във всичко […]. Но ще стане такъв“, написа Мъск в профила си в Х. По неговите оценки ИИ ще надмине всеки отделен човек до по-малко от две години, а до пет – ще превъзхожда човечеството като цяло.

По думите на Мъск е необходимо да се гарантира, че ИИ ще се стреми към търсене на истината въпреки всички възможни препятствия.

Преди две години Мъск основа новата компания X.AI Corp, работеща в областта на изкуствения интелект. Първият им продукт беше разговорният чатбот Grok, който наскоро беше обновен до четвърта версия. По думите на Мъск това е „най-умният ИИ в историята на човечеството“.

Потребителите веднага започнаха да изпробват възможностите на Grok 4 и забелязаха една любопитна особеност: по подразбиране в чатбота е активиран своеобразен „режим на Мъск“ – при отговори на чувствителни въпроси той често се позовава директно на лични публикации на Мъск в Twitter/X.

Въпреки това самият Илон Мъск неведнъж е заявявал, че ИИ носи сериозни рискове. Заедно с основателя на Apple – Стив Возняк – беше сред хиляди технологични експерти, които призоваха за временно прекратяване на обучението на невронни мрежи, докато не бъдат създадени стандарти за безопасност.

Сподели:

Коментари (0)

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Войната срещу Иран струва на САЩ досега 25 млрд. долара

Ръководителят на Пентагона отхвърли въпросите за цената на войната с думите: „Въпросът, който бих задал на тази комисия, е каква е стойността на това да се гарантира, че Иран никога няма да се сдобие с ядрено оръжие?“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Зеленски: Украйна е в най-добрата позиция на фронта през последните 9–10 месеца, налагаме „далекобойни санкции“

Президентът отбеляза, че още сега Украйна нанася удари по Русия на разстояние от 1500 км. Той подчерта, че в бъдеще този показател ще нараства.

„Птиците“ на Украйна поразиха наведнъж два хеликоптера на противника

„Птиците“ на Украйна поразиха наведнъж два хеликоптера на противника

„В резултат на нанесения удар е унищожен най-малко един от специалистите по обслужване на хеликоптерите, попаднал в полезрението на дрона“, добави Мадяр