Христослав Ангелов*, Вашингтон
Знаете ли защо в днешно време не можете да срещнете никъде финикийци, картагенци и асиро-вавилонци? Защото всяка една от тези велики в миналото цивилизации е стигнала до екзистенциален проблем, с който не е могла да се справи, в резултат на което държавата и е изчезнала, а хората и са били асимилирани от други народи.
Днес България е на прага на подобен екзистенциален проблем. Става въпрос за демографската катастрофа пред която е изправена страната ни. Тя води до обезбългаряването на държавата и потенциалното и изчезване от картата на света.
Според американската онлайн медия за финансови новини и информация Business Insider, България е
най-бързо изчезващата страна
през 2020 година. Водещата частна организация за демографски анализи World Population Review твърди, че тази тенденция се е запазила и през 2021 година.
Отделът на ООН заминаващ се с демографски анализи прогнозира, че до 2050 година, България ще загуби 23% от населението си.
Скептиците най-вероятно биха казали, че в това няма нищо толкова смущаващо защото тази тенденция се наблюдава в целия Западен Свят и че българките имат средно по 1.58 деца, коeто съвпада напълно със средното ниво на раждаемост в ЕС.
Разликата между демографската картина в България и ЕС се вижда ясно когато човек се вгледа в индикатори като продължителност на живота, ниво на смъртност сред новородените и нетна миграция.
Медиaната на продължителността на живота в България е 74.9 години, която е и най-ниската в ЕС. От държавите членуващи в ЕС, само Румъния има ниво на смъртност сред новородените по-високо от това в България.
Причините за ниската продължителността на живота и високата смъртност сред новородените при невоенна обстановка и извън условия на пандемия отдавна са анализирани от представителите на обществените науки. Според тях най-прекият начин тези проблеми да бъдат решени е провеждането на здравна реформа в центъра на която са пациентите и държавна политика която да доведе до повишаване на доходите.
Нетната миграция отчита разликата между броя на хората напуснали дадена страна и броя на тези които са се заселили в нея. Често тя е представена като процент от населението на страната. Когато тя има негативна стойност, това показва, че въпросната страна губи хора.
По данни на Книгата за Световни Факти на ЦРУ, в класацията за нетна миграция за 2021 година, от 237 държави и територии,
България е на 229 място с негативна нетна миграция от 0.67%
Това показва, че през 2021 България ще загуби приблизително 46 363 (равно на 0.67%) души от населението си само поради миграция, като това не включва броя на хората, които страната ще загуби поради смъртност. За справка само, средното ниво на нетна миграция в ЕС е около 4%.
Преди три години аз проведох анкета сред българите в чужбина с цел да науча какво би ги накарало да се завърнат в Родината. Над 200 българи от Европа, Северна Америка, Австралия и историческите български общности в Украйна, Русия, Сърбия и Македония попълниха анкетата. Отговорите им бяха групирани в следните 5 категории:
- Премахване на корупцията и бюрокрацията – 30% (от отговорилите)
- По-висок стандарт на живот – 25%
- Съдебна реформа и законност – 21%
- Здравна реформа и по-добра социална политика – 15%
- Засилване на личната и национална сигурност – 9%.
Провеждането на държавна политика, която адресира с гореизброените проблеми би довело до положителна нетна миграция в страната.
Населението на България се топи всяка година от 1989 насам. Въпреки това, българските политици остават безмълвни вече 32 години. Изглежда като че ли всички различия по между им изчезват когато стане въпрос за демографското бъдеще на страната. С бездействието си всеки един от тях работи за изчезването на България. Отношението на даден политик към демографските проблеми на страната би могло да послужи като лакмус за това дали въпросният политик работи за националните интереси на България или срещу тях. Намирайки се в състояние на демографски разпад, България не би била надежден съюзник на партньорите си от НАТО и би била в тежест на останалите държави от ЕС.
Как да накараме уж българските политици да започнат да провеждат активна пробългарска политика?
Девизът „Съединението прави силата“ е изписан върху държавния герб и върху фасадата на сградата на Народното Събрание. Това е и
решението на проблема
Нека всеки един от нас потърси други българи, които също мислят, че адресирането на екзистенциалния проблем пред който България е изправена не може повече да бъде отлагано. След това заедно със симишлениците си да опита по мирен, законен и етичен начин да инициира обществена дискусия, чиято крайна цел да бъде борбата с демографската катастрофа и ниските доходи да стане един от основните приоритети на националната сигурност на България, а правителството съвместно с представителите на активното гражданско общество да изготви и приложи конкретна стратегия за справяне с тези проблеми.
Съединявайте се. Имаме държава да спасяваме!
* Христослав Ангелов живее в САЩ от 1991 година, като преди това прекарва две години в бежански лагер в Австрия. Работи като икономист за американска федерална агенция и като преподавател на хонорар по икономика във Вашингтонския Адвентистки Университет. Мненията, изразени в тази статия са негови лични, а не на сегашните или предишните му работодатели.
Авторът Христослав Ангелов, демографска криза, смъртност, изчезваща нация, Вашингтон, ООН, ЦРУ
В състояние на демографски разпад, България не е надежден съюзник на НАТО, ще е тежест за останалите държави от ЕС
Фактор Фактор
Още от Лачени цървули
Радев със 121 депутати и редовно правителство?
Такова единодушие между ПП, Възраждане и Доган може да се постигне само, ако има руска заповед, а Радев им е обещал големи порции от служебните министерства
Вземете се в ръце – нужна е коалиция срещу политическата бесовщина!
На българския парламент трябва да пише: „Разединението прави безвремието“
Радев и прокситата му бутат България към сивата зона
Популисти, путинисти и евроскептици навлизат в управлението през вратата, която Продължаваме промяната отваря