Иракският парламент прие резолюция, с която поиска от правителството да сложи край на присъствието на чуждестранни войски в Ирак и да гарантира, че те няма да ползват сушата, въздушното и водното пространство на страната по каквато и да било причина, предадоха "Ройтерс" и БТА.
Решението следва въздушния удар край летището на Багдад, при който бяха убити иранският командир Касем Солеймани и иракски бойци, чиято организация е част от иракските институции.
"Правителството се ангажира да оттегли молбата си за помощ от международната коалиция за борба с "Ислямска държава" поради края на военните операции в Ирак и постигането на победа", се казва в резолюцията.
"Иракското правителство трябва да работи за прекратяване на присъствието на всякакви чуждестранни войски на иракска земя и да им забрани да ползват сушата, водното и въздушното пространство на страната по каквато и да било причина", се казва още в документа.
За разлика от законите парламентарните резолюции нямат обвързваща сила за правителството. Иракският премиер Адел Абдул Махди обаче по-рано призова парламента да гласува за прекратяване на чуждестранното военно присъствие. С резолюцията се обявява подкрепа и за официалната жалба до генералния секретар на ООН и Съвета за сигурност заради американските въздушни удари на иракска територия. Тя се отнася до "американските атаки и агресия над иракски военни позиции и убийството на иракски и съюзнически високопоставени военни командири на иракска земя" според позиция на външното министерство.
Повечето от присъстващите в парламента депутати, общо около 180 на брой, подкрепиха резолюцията. Тя се ползва с подкрепата на повечето депутати шиити. Много сунитски и кюрдски депутати не се явиха на заседанието, изглежда защото не подкрепят тази стъпка, подчертава АП. В същото време водената от САЩ коалиция в Ирак обяви, че спира временно борбата срещу екстремистите от Ислямска държава, за да се концентрира върху защитата на войските и базите. Прекратява се и обучението на иракските сили, както и други операции в подкрепа на борбата срещу "Ислямска държава".
Край на операциите
Евентуално изтегляне на американските военни в Ирак, чийто брой се оценява на около 5200, може да навреди сериозно на борбата срещу "Ислямска държава" и да позволи на организацията да се възстанови, отбелязва "Асошиейтед прес".
Сигнал за такъв сценарий бе и съобщението на предвожданата от САЩ антиджихадистка коалиция. Тя обяви днес, че преустановява операциите си в Ирак. Обучението на иракските сили за сигурност и борбата срещу терористичната организация "Ислямска държава" ще бъдат преустановени, защото коалицията вече е фокусирана изцяло върху това да защитава иракските бази, в които се намират нейните войници.
За около два месеца срещу американски обекти в Ирак, най-вече военни бази, са извършени 13 ракетни нападения, отбелязва "Франс прес".
Парламентарната резолюция показва трудното положение, в което се намира Ирак, разтърсван и преди убийството и ескалацията на напрежението между Иран и САЩ от протести - както заради корупцията и качеството на живота, така и заради чуждото влияние. Техеран от години има много силни позиции в Багдад, а Вашингтон отново има значително присъствие на терен, тъй като това бе необходимо заради борбата срещу "Ислямска държава". Според Би Би Си в Ирак има и притеснения, че част от проирански настроените жители може да търсят отмъщение заради убийството на Солеймани и подкрепяните от Иран шиитски бойци, известни под обобщаващото наименование "Хашд аш Шааби" ("Народни мобилизационни сили").
Недоволството на протестиращите в Багдад междувременно не е насочено само към САЩ - продължават демонстрациите и срещу елита и ролята на чужди сили.
Все по-остри коментари
Вчера хиляди в Ирак се включиха в погребалната процесия за Солеймани - архитект на регионалната политика на Иран. Преди самото погребение, което ще е в родината му, стотици хиляди излязоха в Техеран и други градове, за да изразят скръбта си. Други иракчани, по улиците и в социалните мрежи, обаче обявиха, че Солеймани не е бил герой, а е отговорен за смъртта на мнозина и за разпалването на напрежение в държави в региона.
Иран междувременно продължи със заплахите - бивш ръководител на Революционната гвардия (на чието крило за външна дейност "Ал Кудс" бе командир Солеймани) заяви, че освен САЩ на прицел на отговора на исляската република ще са военни центрове в Израел, както и град Хайфа. Гневът на Техеран бе насочен към американския президент Доналд Тръмп и след неговия коментар днес, че 52 ирански обекта ще бъдат поразени, ако ислямската република нападне тащива на САЩ в отговор на убийството на Солеймани.
"Като "Ислямска държава", като (Адолф) Хитлер, като Чингис (Хан). Те всички мразят културите. Тръмп е терорист в костюм. Той скоро ще научи, от историята, че НИКОЙ не може да победи Великата Иранска Нация и Култура," написа министърът на телекомуникациите Мохамад Джавад Азари-Джахроми. Срещу продължаващата ескалация по-рано се обявиха Европейският съюз, Великобритания и Оман, а върховният представител на ЕС Жозеп Борел разговаря с иранския първи дипломат Джавад Зариф в търсене на "деескалация".
Иран освен това призова управляващия посолството на Германия заради (според властите в Техеран) "унищожителни" коментари, подкрепящи въздушния удар на САЩ. Берлин смята, че ударът е отговор на ирански военни провокации. Дни по-рано американски наемник бе убит във военна база, в отговор последва въздушно нападение на САЩ срещу проирански бойци, част от "Хашд аш Шааби". Реакцията на милициите и поддръжниците им бе обсада на посолството на САЩ в Багдад.
Ситуацията междувременно коментира и лидерът на ливанската шиитска - и поддържана от Иран и близка със Солеймани - организация "Хизбула". Хасан Насрала заяви заяви, че убийството бележи нова ера в Близкия изток, а цената за него ще платят американките военни - с атаки срещу войници, бази и военни кораби.
"Когато ковчезите на американски войници и офицери започнат да пристигат в САЩ, (американският президент Доналд) Тръмп и правителството му ще осъзнаят, че са загубили региона и че ще изгубят изборите," каза Насрала.
Те няма да имат право да ползват сушата, въздушното и водното пространство на Ирак
Фактор Фактор
Още от Свят
СДСМ избра ново ръководство, има нов зам.-председател - Фани Пановска
"Поражението на изборите не е краят, а ново начало за партията"
Вотът в Румъния: Балотаж между Чолаку и Ласкони за президентския пост
Социалдемократът Марчел Чолаку е с 25%, дясната Елена Ласкони - с 18%
Кремъл се оплака, че Байдън саботира мирните планове на Тръмп за Украйна
Според Песков сегашната администрация„ще направи всичко, за да гарантира, че тази война няма да свърши“