23 Декември, 2025

Иран: Няма да изпратим сили срещу Израел в Ливан или Газа

Иран: Няма да изпратим сили срещу Израел в Ливан или Газа

„Не сме получавали молба в тази връзка от никоя страна"

Иран няма да изпрати свои сили в Ливан или Газа, за да се противопостави на Израел.

Това обяви външното министерство на фона на израелските удари, насочени срещу съюзниците му в региона, предаде АФП.

„Не е необходимо да се изпращат допълнителни или доброволчески сили на Ислямска република Иран“, заяви говорителят на министерството Насер Канани. Той обясни, че Ливан и въоръжените мъже в палестинските територии „имат способността и силата да се защитят от агресията“.

През последните дни Израел нанася тежки въздушни удари в Ливан срещу т. нар. „ос на съпротивата“. Това е мрежа от свързани с Иран бойни групировки в региона, включително в Сирия, Йемен и Ирак.

Израелски удар по Бейрут на 27 септември уби дългогодишния ръководител на терористичната организация "Хизбула" Хасан Насрала. Групировката е въоръжавана и финансирана от Ислямската република от години.

„Не сме получавали молба в тази връзка от никоя страна, напротив, информирани сме и сме сигурни, че те не се нуждаят от помощта на нашите сили“, посочи Канани.

Въпреки това той обеща, че Израел „няма да остане без порицание и наказание" за "престъпленията, които е извършил срещу иранския народ, военнослужещите и съпротивителните сили“.

Иранският президент Масуд Пезешкян е посетил офиса на "Хизбула" в Техеран, за да „отдаде почит“ на Насрала, според правителствения уебсайт.

Върховният лидер аятолах Али Хаменей, който има последната дума по всички държавни въпроси, се зарече, че смъртта на Насрала „няма да бъде напразна“. Първият вицепрезидент Мохамед Реза Ареф каза, че тя ще доведе до „унищожението“ на Израел.

Иран също така обеща да отмъсти за убийството на Абас Нилфорушан, високопоставен командир на силите Кудс - външнополитическото подразделение на Корпуса на гвардейците на Ислямската революция, който загина заедно с лидера на Хизбула. / БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

Зеленски: Готов е основният набор от документи за мирния план

"В плана има 20 точки. Може би не всичко е перфектно, но планът съществува. Има гаранции за сигурност между нас, Европейския съюз и Съединените щати – рамков документ."

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Турция залови високопоставен деец на Ислямска държава на пакистанската граница

Според разследването на Турската разузнавателна служба, Гьорен е пътувал от Турция до района на Афганистан и Пакистан, където е бил в тренировъчни лагери на „Ислямска държава“ и постепенно е израснал до ръководна позиция

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

ЕС удължава санкциите срещу Русия с още половин година

В обхвата на мерките влиза забрана на вноса или трансфера на суров петрол и определени петролни продукти от Русия към ЕС, изключване на няколко руски банки от системата SWIFT и спиране на излъчването и лицензите в Европейския съюз на няколко руски медии