14 Януари, 2026

Иран създаде Национален съвет за отбрана след войната с Израел

Иран създаде Национален съвет за отбрана след войната с Израел

Али Хаменей, снимка: архив

Израело-иранският конфликт беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век

Иранските държавни медии съобщиха, че най-висшият орган за сигурност в Иран снощи одобри създаването на Национален съвет за отбрана след кратката въздушна война с Израел през юни

Тя беше най-сериозното военно предизвикателство за Иран от войната с Ирак през 80-те години на миналия век, предаде Ройтерс.

„Новият орган за отбрана ще прегледа плановете за отбрана и ще подобри способностите на иранските въоръжени сили по централизиран начин“, се казва в изявление на секретариата на Върховния съвет за национална сигурност, цитиран от Novini.

Съветът за отбрана ще бъде с председател иранския президент Масуд Пезешкиан и ще се състои от ръководителите на трите клона на правителството, висши командири на въоръжените сили и министри.

Главнокомандващият иранската армия Амир Хатами снощи предупреди, че Израел продължава да е заплаха за Иран, която не бива да бъде подценявана, предаде БТА.

Сподели:

Коментари (0)

Здравният министър на САЩ: Не зная как Тръмп е още жив

Здравният министър на САЩ: Не зная как Тръмп е още жив

Той описва Тръмп като човек, който се храни много нездравословно, но има "издръжливостта на божество“.

Френското правителство оцеля след два вота на недоверие през днешния ден

Френското правителство оцеля след два вота на недоверие през днешния ден

Причина за недоволството е търговското споразумение между ЕС и Меркосур.

АФП: Разговорите за съдбата на Гренландия в Белия дом приключиха без пробив

АФП: Разговорите за съдбата на Гренландия в Белия дом приключиха без пробив

Датският външен министър Ларс Льоке Расмусен и неговата гренландска колежка Вивиан Моцфелд напуснаха Белия дом по-малко от 90 минути след началото на срещата.