Премиерът на Ирландия Лео Варадкар не смята, че правителството на неговата страна ще поднесе съболезнования на Русия в случай, че Владимир Путин умре. Варадкар не вярва ирландска делегация да бъде изпратена на погребението на руския президент, пише Independent.
Изявлението беше направено във връзка с аналогична ситуация преди осем десетилетия, когато Ирландия водеше строга политика на неутралитет по отношение на Втората световна война, но тогавашният външен министър Еймън де Валера изрази съболезнования за смъртта на Адолф Хитлер през 1945 г.
Ирландия и сега настоява, че провежда политика на неутралитет, но високопоставени министри уточняват, че става дума за военна ненамеса, а не за политическа неутралност. През миналата седмица Варадкар посети Киев и обеща подкрепа за Украйна – толкова, колкото е необходимо. Той обяви допълнителни средства за хуманитарна помощ за отбраняващата се страна.
Варадкар е сред политиците, на които Москва забрани да влизат на руска територия. През ноември Кремъл го включи в санкционния списък с "ключови представители" на Ирландия заради „русофобски настроения“.
Превод Faktor.bg


Коментари (0)