18 Юни, 2026

Испанската прокуратура поиска от Националния съд да постави под стража осем министри на Пучдемон

Испанската прокуратура поиска от Националния съд да постави под стража осем министри на Пучдемон

Девет от министрите бяха изслушани за обвинение в бунт и злоупотреба с публични средства.

Испанската прокуратура поиска от испанския Национален съд да постави под стража осем министри от отстраненото от длъжност каталунско правителство, предаде Асошиейтед прес.

Мярката беше поискана, след като общо девет от министрите в регионалния кабинет бяха изслушани в Националния съд във връзка с възможно предявяване на обвинения в бунт, противодържавна дейност и злоупотреба с публични средства.

Съдът заяви, че прокуратурата е предложила поставянето на осемте под стража да отпадне, ако платят парична гаранция.

Съдът ще разгледа искането и предстои да се произнесе.

Испанската прокуратура е поискала да не бъде поставян под стража Санти Виля, който се оттегли от каталунския кабинет, преди миналия петък да бъде провъзгласена независимостта, и оттогава лансира идеята за решаване на въпроса чрез преговори с централната власт. За него е поискана парична гаранция в размер на 50 000 евро, предаде Ройтерс.

По-рано днес испанският върховен съд отложи за следващата седмица изслушването на шестима каталунски депутати, разследвани за бунт след обявяването на независимостта, предаде Асошиейтед прес.

В съда за изслушване пристигна отстраненият от длъжност председател на каталунския парламент Карме Форкадел, срещу която също се води разследване за бунт.

След обявената независимост бяха призовани да се явят в съдилища общо 20 бивши депутати от регионалния парламент.
Сподели:
The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

The Telegraph: Украйна взема надмощие във войната, а това поставя Запада под удар

Според Кофлин руската армия губи всеки месец около 30 000 души убити и ранени, а икономиката изпитва все по-силен натиск заради продължителната война

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

Иван Демерджиев: Пеевски ми връчи медал със сигнала до прокуратурата

"Твърденията за склоняване на свидетели и фабрикуване на сигнали не са просто върхът на политическото лицемерие, а са чиста форма на психологическа пародия",

На „Рамщайн“ обявиха нова помощ за Украйна: Милиарди долари и 700 крилати ракети  само от Нидерландия

На „Рамщайн“ обявиха нова помощ за Украйна: Милиарди долари и 700 крилати ракети само от Нидерландия

Според Фьодоров срещата е преминала под мотото „Прозорец на възможностите“, тъй като Украйна е успяла да постигне резултати в редица направления на войната, а партньорите ѝ виждат възможност за засилване на подкрепата

Коментари (0)