6 Декември, 2025

Истанбулската конвенция влиза в сила днес в Кипър

Истанбулската конвенция влиза в сила днес в Кипър

Спирос Атас, постоянният представител на Кипър в СЕ, и Габриела Батаини-Драгони, зам.-генерален секретар на организацията. © coe.in

Документът бе подложен на обществен дебат и в крайна сметка бе постигнат консенсус, че конвенцията е важна

Истанбулската конвенция - както стана популярна Конвенцията на Съвета на Европа за превенция и борба с насилието над жени и домашното насилие, влиза в сила днес в Кипър.

Страната подписа документа през юни 2015 г. и през ноември 2017 г. стана 27-мата страна, член на най-старата европейска организация, която го е ратифицирала.

Междувременно документът бе подложен на обществен дебат с участието на партии, неправителствени организации, движения за правата на жените. В крайна сметка бе постигнат консенсус, че конвенцията е важна, защото по официални данни в периода 2005-2015 г. е имало регистрирани около 9800 случая на насилие над жени в страна с население малко над 1 млн. души.

Кипър имаше три резерви по конвенцията, припомня кореспондентът на БНР в Никозия Бранислава Бобанац. Те се отнасяха до обезщетението за жертвите на насилие, което води до високи разходи, до компетентността на кипърските съдилища да разглеждат дела, които се провеждат в други държави или от некипърски граждани, и до изискването за режим на пребиваване на жертвите.

В изпълнение на ангажиментите си по конвенцията правителството на Кипър осигурява финансиране от бюджета и от европейски фондове за дейността на Асоциацията за предотвратяване и работа със случаите на насилие в семейството, която управлява "горещата" телефонна линия за жертви на насилие. През миналата година нейните експерти са работили по 1680 случая.

Кипър символично депозира ратификацията в централата на Съвета на Европа в Страсбург точно преди 25 ноември - Международния ден за премахване на насилието срещу жени.
Сподели:

Коментари (0)

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

Проф. Натали Токи: Тръмп иска подчинена Европа - чрез сговор с Путин

"Няма нищо по-малко патриотично от самообявилите се за патриоти и суверенисти в Европа, които разкъсват европейското единство, докато търсят колаборация с Русия."

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

"Европейският съюз не е готов за Македония" - Мицкоски пред конгреса на ВМРО-ДПМНЕ

„Няма да се преместим нито милиметър, до момента, докато не се спази последната буква и последният препинателен знак на споразуменията и на международното право, и това, което принадлежи на македонците от другата страна на границата в Пиринска Македония."

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украинската армия порази Рязанската рафинерия в Русия и завод за гилзи в окупираната територия

Украински дронове поразиха през тази година най-малко 17 петролни рафинерии.