10 Юни, 2026

Италиански съд разпореди екстрадация на мъжа, участвал в атаките срещу "Северен поток"

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Украинският гражданин, идентифициран като Сергий К., който отрича съпричастност към престъпното деяние, може да бъде предаден на властите в Германия до няколко дни

Върховният касационен съд на Италия разпореди екстрадицията на мъж, обвиняем за съучастие в организирането на атаките през 2022 г. срещу газопроводите "Северен поток" 1 и 2 в Балтийско море. 

Съдът постанови, че украинският гражданин, идентифициран като Сергий К., може да бъде предаден на германските власти. Вероятно той ще бъде предаден на германската полиция в идните дни и след това ще бъде прехвърлен в Германия. Делото срещу него ще бъде гледано от съд в Хамбург. 

Германската прокуратура обвинява 49-годишния мъж в съучастие в предизвикването на експлозия, както и в противоконституционен саботаж, и поиска екстрадицията му, за да бъде съден във Федералната република според нейното законодателство. Мъжът отрича обвиненията.

Взривяването на „Северен поток”: Полски съд отказа да екстрадира украинец в Германия 

Заподозреният беше арестуван, докато беше на почивка с жена си и децата си в Италия в края на август. Оттогава той е държан от властите в строго охраняван затвори и обяви гладна стачка, продължила няколко дни, заради условията там. 

През септември апелативен съд в Болоня одобри екстрадицията на Сергий К., но адвокатът му заведе дело пред Върховния касационен съд в Рим, който в средата на октомври спря предаването му на германските власти поради процедурни нарушения. 

Върховният касационен съд върна делото на по-ниска инстанция отново в Болоня, където друг съдийски състав, натоварен с преразглеждането на делото, потвърди екстрадицията. 

Официалното решение на Върховния касационен съд ще бъде оповестено в писмен вид на по-късен етап. 

Екстрадират от Италия украинеца, обвинен за саботажа на „Северен поток“

Анализатори смятат, че е възможно делото да стигне до Европейския съд по правата на човека в Страсбург. 

Германските власти са убедени, че Сергий К. е ръководил група от седем души, включваща четирима водолази. Те твърдят, че за атаките мъжете са наели яхта в Германия, с която се излезли в Балтийско море. 

Друг заподозрян, също украинец, беше временно задържан в Полша. Съдебните власти там отказаха екстрадицията му в Германия. Останалите шестима заподозрени за нападението все още са на свобода. 

Газопроводите "Северен поток" 1 и 2, които минават от Русия през Балтийско море до Германия, бяха засегнати от няколко експлозии в края на септември 2022 г. Малко след това бяха открити четири теча в три участъка на тръбите. Преди това "Северен поток" 1 бе използван за снабдяване на Германия с руски газ, докато "Северен поток" 2 така и не беше пуснат в експлоатация след началото на войната в Украйна.

Сподели:
Вучич: Смятам да подам оставка, обмислям да се кандидатирам за премиер

Вучич: Смятам да подам оставка, обмислям да се кандидатирам за премиер

„Започнах да събирам книгите си от президентството - попитах приятели кой може да приеме около 500 книги"

МААЕ: Иран незабавно да предостави данни за запасите си от уран и ядрените си съоръжения

МААЕ: Иран незабавно да предостави данни за запасите си от уран и ядрените си съоръжения

Резолюцията беше внесена от Великобритания, Франция, Германия и Съединените щати на фона на нарастващото напрежение около иранската ядрена програма

СДВР се самосезира заради заплахи срещу пострадали при катастрофата на „Челопешко шосе“ - от близки на обвиняемите

СДВР се самосезира заради заплахи срещу пострадали при катастрофата на „Челопешко шосе“ - от близки на обвиняемите

От полицията уверяват, че при установяване на данни за извършено престъпление или при наличие на риск за засегнатите лица ще бъдат предприети мерки за тяхната защита

Коментари (0)