„Мажоритарният вот е тясно свързан с модела на полупрезидентската република“
Според бившия председател на парламента Ива Митева, е необходимо допитване до хората за промяна на държавното устройство, въпреки че съгласно чл. 156 от конституцията такава промяна може да се приеме единствено от Велико народно събрание.
В интервю за бТВ тя коментира предложението на лидера на ИТН Слави Трифонов да се проведе референдум за президентска република.
Митева даде за пример Полша, където по думите й моделът е на полупрезидентска република.
Тя изтъкна като предимство личната отговорност, носена от едно лице, но не коментира риска от диктатура при злоупотребата с власт от едно лице.
Ива Митева посочи, че у нас парламентаризмът е в криза, Народното събрание е неспособно да работи и не може да се излъчи стабилно мнозинство.
По думите й, у нас принципът на разделение на властите не е прокаран докрай. Според нея това е направено в модела, при който президентът посочва министър-председател, а парламентът го гласува.
„Мажоритарният вот е тясно свързан с модела на полупрезидентската република“, каза още тя.
Митева добави, че партията „Има такъв народ“, от която тя беше излъчена за депутат и председател на НС, е започнала работа по Закона за референдумите и ще предложи промяна на прага за тяхната валидност.
Още от България
Срещу собственика на делтапланера, с който загина турист, са подавани сигнали от 10 години
Човекът, управлявал машината, не може да бъде определян като пилот
Защо българският Дугин не разбира, че пловдивският Альоша съвсем не е ефективна противофашистка профилактика
Не са ви виновни хората, които ви критикуват в мрежите за отвратителния ви популизъм и тежките геополитически обърквания - вие толкова можете явно
Стоянов: Без тежка техника и стрелби в бъдещата база на НАТО край Кабиле
Въпросът към министъра, отправен от депутата от „Възраждане“ Ивелин Първанов, беше мотивиран с "нарастващите опасения" на жителите в област Ямбол