14 Юли, 2026

Иван Гешев: Не става дума за тероризъм у нас, а за парични потоци, предназначени и за терористи

Иван Гешев: Не става дума за тероризъм у нас, а за парични потоци, предназначени и за терористи
Иван Гешев

Публикувано във факти.бг: Престъпната система "хавала" генерирала до €300 млрд. годишно

Задържани са 43 лица от български и чужди граждани, предметът на делото е нерегламентирани преводи на парични суми, наречени в арабския свят "хавала", включително и за организации в чужбина, занимаващи се с терористична дейност. В София, Благоевград, Плевен, може би в Брезник и Пловдив, както и други. Това каза пред журналисти заместник-главният прокурор Иван Гешев пред журналисти, предаде Канал 3. 

"С това се е занимавало основното лице в организираната престъпна група с други лица, които го подпомагат. Това лице е влязло в контакти, финансирало е лица, които се занимават с логистика на международни терористични организации и тяхното финансиране", уточни Иван Гешев. 

Той изрично подчерта, че в случая не става дума за явни терористични действия или такава заплаха на територията на страната. 

"Накратко - един финансист, който финансира всякакви незаконни дейности чрез системата "хавала", вкл. и на лица извън територията на страната, занимаващи се с терористична дейност. 

Хавала се нарича в арабския свят една древна система, като не е ясно дали е възникнала в Индия през 8 век или в Европа от еврейски търговци. Тя се появява далеч преди съвременното банково дело. 

Общо взето принципът й е един: при едно лице - хавалда, идват определени хора, които носят определена сума и които искат тя да пристигне в друга част на света, вместо да бъде преместена от тях там", обясни Иван Гешев. 

"Това дело е едно от първите в ЕС с такъв предмет, каза Гешев. Той добави, че между 100 и 300 млрд. евро годишно генерира организацията на "хавала”. 

Гешев уточни, че при акцията са претърсени над 50 адреса в 7 града, за които са издадени над 130 разрешения за различни претърсвания. "Предстои колегите да преценят дали и по отношение на колко души ще бъде повдигнато обвинение", заяви Гешев.
Сподели:
Слави Трифонов с неудобни въпроси в писмо до Иван Демерджиев

Слави Трифонов с неудобни въпроси в писмо до Иван Демерджиев

Според лидера на "Има такъв народ" мълчанието на вътрешния министър по казуса "Петрохан" е меко казано "странно"

Радев: Мястото на България не е в "Коалиция на желаещите", за първи път отстояхме нашия национален интерес

Радев: Мястото на България не е в "Коалиция на желаещите", за първи път отстояхме нашия национален интерес

Относно процедурата по свръхдефицит срещу България, премиерът се оправда с факта, че подобна мярка вече е прилагана спрямо редица други държави от ЕС, а не само срещу нашата

Транспортното министерство координира национален план по пътна безопасност

Транспортното министерство координира национален план по пътна безопасност

Общата цел е да се изгради единна система за обмяна на информация в реално време за оптимален контрол с изпреварващи превантивни действия, които да доведат до дисциплиниращ ефект върху шофьорите

Коментари (0)