Всичко в ядрената ни енергетика е проба-грешка. Не е нужно да изхвърлим оборудването за Белене, затова смятам, че 7-и блок за АЕЦ „Козлодуй“ е реален проект, но за това са нужни много знания и стратегическо виждане за него. Той може да бъде реализиран като корпоративен проект, зад който да стои АЕЦ „Козлодуй. Има много въпроси, които обаче са изпълними, стига мениджърите да знаят какво точно и как да го направят. Това коментира в студиото на Би Ти Ви енергийният експерт Иван Хиновски.
Той подробно обясни позицията си по отношение на прекратяване на договорите с американските централи, каквото предвиждат промени в Закона за енергетика. В мнението, изпратено до ЕК, е изразена тревога, че става дума за прибързани промени, които крият огромен риск за енергийните мощности и енергийната система на страната.
Акцентът на този законопроект е прекратяване на договора с американските централи, които са с ключово място в енергийната система и енергийния баланс. След тяхното излизане от експлоатация, кредиторите ще поискат обезпечения, в това число и част от активите на НЕК. Ние ще загубим две генериращи мощности, ще спадне и добивът в мини „Марица-Изток“, което ще бъде последвано от о съкращаване на персонала, дефицит на електроенергия и неизбежно повишаване цената на тока. Не искам да рисувам апокалиптични сценарии, но със сигурност енергийната система ще се разбалансира и ще се стигне до внос на ток. Последствията ще бъдат опасна стъпка, аргументира се Хиновски.
Той смята, че стъпките трябва да бъдат премерени и разумни, а те са свързани с едни сериозни преговори с инвеститорите. Договорите могат да бъдат модифицирани така, че да бъдат в интерес на България. Не изключвам това да е и опит ТЕЦ-Варна да излезе на борсата. Тя може да се включи в пазара на едро. Но това не изключва предоговаряне на договорите с американските централи. Той обаче не е чул сериозни преговори между централите и НЕК на тема какво правим с договорите, посочи още Иван Хиновски.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни