24 Ноември, 2024

Иван Хиновски: Проектът „Турски поток“ навлиза в много критична фаза

Иван Хиновски: Проектът „Турски поток“ навлиза в много критична фаза

Иван Хиновски

"Булгартрансгаз" усилено търси нови заеми, заяви енергийният експерт

Енергийният експерт Иван Хиновски направи прогноза за предстоящия зимен сезон на фона на динамиката на цените на газовите борси. Пред novini.bg той заяви: "Динамиката на цените на газовите борси е голяма, в момента цените на природния газ по всички фючърсни сделки растат стремително и това няма да ни подмине. В резултат на това очакваме сериозно повишаване на цените на природния газ по договора с "Газпром експорт" в края на годината, а това при повишаване на цените с над 15% от сегашните означава преразглеждане на досегашните цени на парно, но и на електроенергията. „Ликувахме“ през пролетта, когато цената бе коригирана драстично надолу, въпреки че аз неколкократно съм предупреждавал, че това е измамна, мимолетна радост…  
 
Нереалистично е да се мисли, че в енергетиката някога ще настъпят обективни икономически условия, че цените на енергията ще се понижат. Защото инфлационните процеси, свързани с разходите, оказват натиск само в посока на повишаване на крайните цени. Но трябва да се има предвид и нещо още по-лошо. При пълната либерализация на пазарите няма да има регулирани цени и всички битови потребители ще бъдат изложени на голяма неопределеност и риска да купуват енергия на по-високи цени. Най-важното противодействие на този процес е създаване на регламентирания от Европейския съюз защитен механизъм за енергийно бедните домакинства. Но в България той престъпно се неглижира. Съществува механизъм, с който уязвимите в енергийно отношение домакинства ще получават определени  компенсации за по-високите цени. Но очевидно, че нашите политици имат други по-интересни „занимания“ от това.   

Да се правят ежемесечни цени на парното, топлата вода и тока, е много трудно постижимо и не се прави никъде в Европа, защото допълнително ще оскъпи сметките ни. А и какъв е смисълът? Има смисъл, и вече се прилагат не само в Европа, но и у нас т.нар. интернет базирани системи, т.нар. “Internet-of-things”, в превод на български "Интернет-приложения", с които всеки потребител може да следи онлайн разходите си за всичко – ток, вода, газ, парно, и каквото пожелаеш през приложение на мобилния си телефон. В по-развитите системи той дори може да си управлява потреблението – да включва или изключва уреди, да намалява степента на климатика или радиатора. Но това преминава през създаването на т.нар. „интелигентни електрически мрежи“.

Какво е развитието на газовите проекти в България и какво е бъдещето на „Турски поток? 

Проектът „Турски поток“ навлиза в много критична фаза – закъснения по графика за строително-монтажните дейности, оказва се, че е и в преразход над планирания бюджет. Това са причините "Булгартрансгаз" усилено да търси нови заеми, които, както може да се очаква, са предимно от руски източници. Това поставя проекта и в критично състояние по отношение на графика за постъпленията-приходите от транзитни такси, с които трябва да започне изплащането на кредитите. Проектът има голяма вероятност да навлезе в „червената“  зона на санкции за необслужване на кредитите.

Предчувствайки провала на икономиката на този проект, позволявам си за първи път да го квалифицирам като пример за съвременен „неоколониализъм“ – предлагат ти примамлив проект, който поради различни причини  си приел, предлагат ти и подизпълнение и финансиране за част от него. Но поради некомпетентност, грешен финансов модел и невъзможност да управляваш рисковете, в определен момент изпадаш в състояние да не можеш да обслужваш кредитите и ставаш изцяло зависим от кредиторите……. И в един недалечен момент всички активи на проекта отиват в чужди ръце. Дано съм лош пророк!         .
 
Сподели: