„Процесите в ЕП са мотивирани не само от партийни страсти. Поправките, които се правят в резолюцията показват други ценности – за малцинствата, за различните, за Истанбулската конвенция. Ние не можем да си представим, че там може да се говорят такива простотии като при нас. Не може обаче да очакваме кой знае колко от ЕП за сваляне на „корумпираното правителство“. Надига се една вълна от политически сили, които ще променят ситуацията у нас“. Това заяви пред БНР културният антрополог проф. Ивайло Дичев.
„Демократична България“ има проблем с европейската си идентичност. Още когато кандидатстваше за ЕП, не знаеше в коя група ще седне. ДБ трябва да помисли дали мястото им е до Орбан или до Курц. Трябва да се вслушат в хората, които очакват от тях либерална идентичност. Изключително унизително беше това, че Радан Кънев трябваше да пише писмо, на което от ЕНП не обърнаха внимание, както и на критиките, които представи. Европейската комисия може да ни нареди нещо, но няма управленски функции, а притискат нашите властващи. Ние сме свикнали всичко да става веднага, но няма как, защото ЕП е един голям кулоар. Освен това, нашите политици не могат да контактуват с колегите си и да влияят на процеси. Бойко Борисов също не владее кулоарното общуване. ЕС има много по-сериозни теми, България е последна грижа. Полша и Унгария са дразнители с хомофобска политика и атаки срещу европейските ценности, очаква се как ще мине процедурата на Брекзит, най-вероятно без договор", категоричен е проф. Дичев.
„Отровното трио“ най-вероятно ще вади нови неща около управлението. Аз не виждам голяма разлика между предсрочни и редовни избори. ГЕРБ има интерес от по-бърз вот, защото ще има нови и нови удари през зимата. ГЕРБ ще стане партия, която все по-трудно ще си намира партньори. Въпросът е да се обединим като общество около върховенството на правото. У нас то се разбира като някакви точки, които могат да се променят, но то е философия. Трябва да преобърнем икономиката си към по-модерни неща, не може да разчитаме на туризъм и да сме нация на сервитьори“, каза още културологът.
„Ако се реформира правосъдната система, сигурно ще се удари задкулисието. Но не може да си правим илюзии, че богатите хора ще изчезнат и ще настъпи равенство и комунизъм. Нашето общество трябва да продължи натиска, който и да дойде на власт. Да покаже, че нищо не се дава даром“, коментира проф. Ивайло Дичев.
проф. Ивайло Дичев
Трябва да преобърнем икономиката си, не може да разчитаме на туризъм и да сме нация на сервитьори
Фактор Фактор
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"