„Очертава се труден парламент. Колкото повече партии, толкова по-сложно ще става. Формациите ни не умеят да се реформират. Войната не беше много важен фактор. Тя се намеси чрез темата за газа. Медиите ни повтаряха, че умираха и не чертаеха бъдеще. Главното в кампанията беше дали вярваме в България или не“. Това заяви Ивайло Дичев, професор по културна антропология в Софийския университет пред БНТ.
„Видяхме това, че управлявалите доскоро, в една много трудна ситуация, загубиха, което е съвсем нормално заради инфлацията и напрежението. В това няма драма. За съжаление, ако се върнем малко назад, ГЕРБ имаше три правителства, последното от които завърши с протести. Не мога да си представя как ще бъде прието правителство на ГЕРБ и ДПС. Костадин Костадинов каза, че изборите ще са референдум за оставането в ЕС и НАТО. Ето, очевидно българите искат да бъдат в тези съюзи“, каза още проф. Дичев и подчерта, че само 10% очевидно са съгласни с идеите му.
"За съжаление ще имаме вероятно нови избори, без бюджет, без парламент, което е лошо. Надявам се да излязат нови фигури, за да можем да изкараме зимата", допълни проф. Дичев.
Още от България
Летище София вече носи името "Васил Левски"
Президентът Радев издаде указ за това, с днешна дата
БЗНС: Свободата, демокрацията и независимостта не са за продан
"В тази нова реалност, в която идеологиите се сменят, а геополитическият баланс се размества, ние трябва да защитим фундаменталните ценности, които ни определят."
Пеевски: МВР и Прокуратурата да защитят държавността от шайката на Костадинов
"Държавата, в лицето на своите институции трябва да се противопостави на тези фашизоидни анархисти"