Бившият министър на външните работи Ивайло Калфин коментира пред БНТ срещата на Доналд Тръмп и Ким-Чен Ун във Виетнам, които вместо да излязат със споразумение за разоръжаване и официално обявяване на края на Корейската война, на втория ден, точно преди да си тръгнат прибързано, дори не обядваха заедно, както беше предвидено.
"Срещата във Виетнам беше провал - начинът по който беше прекъсната, на практика в средата, без предвидения работен обяд и съвместна пресконференция след това, всичко изведнъж се отмени. Президентът Тръмп даде самостоятелна пресконференция, севернокорейският външен министър също, чуха се много различни версии. Няма план за следваща среща, няма поети ангажименти, въобще няма нищо. Най-малкото, трябваше да има споразумение какво следва оттук нататък. Факт е, че Тръмп направи Ким Чен-ун видим световен лидер, който може да стане и да си позволи да си тръгне", коментира Калфин.
"Притеснява ме дългосрочното изтегляне на САЩ от много важни договори - включително за ядреното разоръжаване. Това означава надпревара за оръжия, и то на територията на Европа. Това ще доведе до конкретни заплахи за България", убеден е Калфин.
Той коментира и посещението на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг в България. "В НАТО има оживление покрай антируската реторика и действия - със сигурност се говори за увеличаване на разходите за отбрана, които ние също планираме да достигнат 2%, но трябва да се замислим какво от тях остава и за нашата икономика. Очаквам, но не виждам да се говори повече за европейска политика в рамките на НАТО, не паралелна."
По отношение на визитата на руския премиер Дмитрий Медведев в България Калфин посочи, че основният разговор ще бъде за газ и енергетика и допълни, че страната ни би трябвало да подкрепи "Северен поток" с мотивите, които подкрепи и "Южен поток".
,,Едва ли популистите ще залеят Европа и Европейския парламент. Да, очаквам да имат по-висок резултат, но се надявам да нямат мнозинство, защото на практика те не дават решения'', посочи Калфин.
Ивайло Калфин
България би трябвало да подкрепи "Северен поток" с мотивите, които подкрепи и "Южен поток", заяви бившият външен министър
Фактор Фактор
Още от България
Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов
Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България
Слънчево и малко по-топло
Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит