Първо искам да се извиня на хората, които съм засегнал. Давам си сметка, че съм засегнал много хора, защото толкова хейт събрах след това интервю, в което казах, че в България няма хора, които взимат 700-800 лева, че не знам как да го опиша. Скъсаха ме от подигравки, бъзици и обиди. С някои от тях съм съгласен-примерно с тази, че съм парвеню. Просто въпросът ми беше да кажа какво мисля за тях, но не ме интересуваше особено. Опитах се да изместя отговора в посока, която ме интересува. Това заяви в "Здравей, България" на Нова телевизия предприемачът Ивайло Пенчев, собственик на компанията Walltopia, който вчера обяви, че такива хора в страната ни няма, а хората лично са отговорни за възнаграждението си.
След скандалното изказване на предприемача някои засегнати откриха обява за неговата фирма, в която той предлага точно такава заплата, въпреки, че в интервюто си от вчера твърди, че не знае да има такива хора в страната. "Служителите ми, които взимат такива заплати са няколко души. Средната ни заплата е 1900 лева", обясни той.Все пак е факт, че нямам около мен хора, които да взимат такива заплати, категоричен е той.
"Предлагам заплата от 800 лева, защото това е пазарното ниво за чистачка например. В случая бе обява за общ работник", каза той.
Синдикалистка в студиото Ваня Григорова, която се държеше леко странно, го атакува, че всъщност в сайтовете за търсене на работа, могат да бъдат видени и обявени от него конкурси за IT специалист със заплата 1000 лева. Той обаче заяви, че не знае нищо такова за подобна обява и ще я коментира, когато я види.
"Ако бизнесът върви добре, заплатите могат да се качат. Другият фактор за увеличение на възнагражденията е конкуренцията за кадри. В Walltopia заплатите се вдигнаха няколко пъти за 5-6 години заради конкуренцията, уточни бизнесменът пред Нова телевизия. Същевременно Ваня Григорова изрази тезата, че един човек не може да се договори за нормална заплата и такава договорка става факт само при обединение, т.е. синдикат. Тя даде пример с конкуренцията в туризма, където се търсят кадри от Украйна и Молдова, което не води до по-високи заплати. Никой работодател не плаща доброволно високи заплати, подчерта тя. Ивайло Пенчев: Не знам кой получава такива ниски заплати от 700 - 800 лв. Заплата от 700 - 800 лв. в моя фирма няма. Такива заплати не съществуват според мен. Не знам кой получава такива ниски заплати. В Бъл... Прочети повече Ако не осигурите ниска себестойност на продуктите си, не можете да сте конкурентен. Когато сте работодател, натискате за ниски заплати, като сте синдикалист, искате високи заплати – това е вътрешно противоречие, върху което трябва да се замислим, каза Ивайло Пенчев.
Той даде пример за туризма – нека синдикатите направят всичко възможно там да се повиши цената на услугата. Ако искаме да се развива бизнесът, трябва да внасяме кадри – за всички сектори, добави бизнесменът.
Григорова обаче не се съгласи и представи статистика от Агенцията по труда с брой регистрирани безработни и брой обявени работни места и как има изключително нисък процент на търсени кадри с висше образование. Пенчев обаче каза, че от регистрираните в Бюрото на труда много хора не умеят да правят неща, които се търсят. Той не е съгласен да има и минимална работна заплата, докато Григорова отвърна, че България има да догонва Европа производителността по отношение на заплати.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас