24 Ноември, 2024

Иво Прокопиев и шефовете на пеевските медии заедно слушат за проблемите пред свободата на словото

Иво Прокопиев и шефовете на пеевските медии заедно слушат за проблемите пред свободата на словото

От изказванията на участниците стана ясно, че във всички постокмунистически страни се водят походи срещу свободата на словото

Днес в столичния хотел „Хилтън“ стартира международната конференцията "Медийна свобода и плурализъм". Форумът е организиран от четири професионални сдружения: Европейската асоциация на издателите на вестници (ENPA), Европейската федерация на журналистите, Европейската асоциация на издателите на списания и Съюзът на издателите в България.

В зала „Мусала“ през един ред се бяха наредили издателят на в. „Капитал“ Иво Прокопиев и шефовете на медиите на Пеевски.  Всички те много внимаваха и старателно си записваха. 

От изказванията на участниците стана ясно, че във всички посткомунистически страни се водят походи срещу свободата на словото. Вождовете им са все управляващи и олигарси. А у нас дори и опозицията е там. 

В панела, посветен на конкретни примери за натиск на медиите в страни от ЕС и държавите  кандидати, участват 7 журналисти, издатели и изследователи различни европейски страни.

Сред тях беше Марк Декан - главен изпълнителен директор на мощната европейска издателска компания "Рингиер Аксел Шпрингер медиа", а също Оливер Вуйович, генерален секретар на Организацията на медиите от Югоизточна Европа (SEEMO), Полин Аде-Мевел, ръководител на балканския офис на "Репортери без граници", и Матю Каруана Галиция - журналист в малтийския офис на Международния консорциум на разследващите журналисти (ICIJ), който е и син на взривената в колата й журналистка и борец с корупцията Дафне Каруана Галиция.

В конференцията участва  Даниел Кадик, програмен директор на Фондация "Фридрих Науман" за Югоизточна Европа. 

„Биха ме и направиха опит да ме убият. Научих , че съм бил поръчан от партиен лидер и прокурор. Те продължават да изпълняват служебните си задължения. Проблемът за свободата на словото в България не е в медиите. Тя е проблем на политическата власт. Бих бил силно притеснен, ако по някакъв начин ЕК не се намеси “, заяви Асен Йорданов от „Бивол“.

На конференцията ще бъде приета Софийска декларация за медийна свобода в Европа.

В началото на май Европейският парламент прие резолюция, с която призова страните от ЕС да създадат механизъм за наблюдение на рисковете пред медийния плурализъм и свободата на словото, както и да осигурят финансова подкрепа на публичните медии и разследващите журналисти. В същото време трябва да има редовно следене на това как правителствата и местните власти финансират с публични средства собствениците на медии, се казва в документа в ЕП.

Подготвяният документ предвижда конкретни препоръки за политики за насърчаване независимостта и устойчивите модели на медиите в страни - членки и кандидати за Европейския съюз.

На конференцията участва и полският евродепутат Михал Бони от групата на Европейската народна партия, който  се занимава с цифровите медии, защитата на личните данни и манипулирането на избори през социални мрежи.

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас