24 Ноември, 2024

Изборът на Джо Байдън за президент на САЩ е лоша новина за Кремъл и добра за НАТО, ЕС и България

Изборът на Джо Байдън за президент на САЩ е лоша новина за Кремъл и добра за НАТО, ЕС и България

Джо Байдън

След като встъпи в длъжност, Джо Байдън, който все още не е обявен като победител на изборите в САЩ, незабавно ще отмени редица решения на предшественика си Тръмп, някои от които се отнасят до водената от него външна политика. Това пише в анализ за рускоезичния телевизионен канал на „Свободна Европа“ и „Свобода“ „Настоящее время“ политическият наблюдател Тод Принс.

Какви промени се очакват във външната политика на САЩ, ако Байдън поеме кормилото на управление на страната?

По отношение на  Русия и Украйна

Байдън е заявявал нееднократно, че ще заеме по-твърда позиция по отношение на президента на Русия Владимир Путин в сравнение с позицията на Тръмп. Той определя Москва като „противник“, а така също и като „ най-голямата днешна заплаха за националната сигурност на САЩ“.

Демократът е критикувал Кремъл за анексията на Крим през 2014 г. и за подкрепата към проруските сепаратисти в Източна Украйна. Байдън  е обвинявал Кремъл и за намесата на Русия в изборите в САЩ през 2016 г.  и е критикувал нападенията над руски журналисти и граждански активисти в Москва.

„За разлика от Тръмп, аз ще защитавам нашите демократични ценности и ще се противопоставя на автократи като Путин“, написа Байдън в Туитър през август тази година.

Той също така заплаши да „накаже“ Москва, ако тя се намеси в изборите през 2020 г. и отхвърли идеята на Тръмп Русия отново да бъде поканена за участие в „голямата седморка“ ( Г-7 )

„Ние трябва да заставим Русия да плати реалната цена за нарушаването на международните норми и трябва да подкрепяме руското гражданско общество, което отново и отново смело продължава да се съпротивлява на клептократичната авторитарна система на Путин“, написа Байдън в статия за списание „Foreign Affairs“.

Байдън  критикува и проекта „Сверен поток-2“, който"Газпром" строи за транспортиране на природен газ от Русия към Германия. През 2016 г. той нарече този проект „лоша сделка“ за Европа и подчерта, че чрез този проект ще бъде дестабилизирана ситуацията в Украйна. Байдън настоява, че на Европа е нужно да диверсифицира източниците си на доставен газ, а не „да се поставя в още по-голяма зависимост от Русия“.

Що се отнася до Украйна, то Байдън, когато беше вицепрезидент на Обама, изразяваше решителна подкрепа на Украйна и на нейната интеграция с Европейския съюз. Също така той подкрепяше продължаването на доставките на смъртоносно оръжие за Киев като помощ на украинските власти в борбата им срещу поддържаните от Русия сепаратисти.

„Като президент аз ще направя така, че Кремъл да разбере, че е длъжен да прекрати агресията и окупацията на Украйна. Администрацията на Байдън-Харис гарантира, че Украйна ще получи необходимата ѝ икономическа и военна помощ, в това число и смъртоносни оръжия“, заяви Байдън през август 2020 година.

Отношенията с НАТО и ЕС

Джо Байдън заяви, че отново ще възстанови трансатлантическите връзки, които, както той каза, Тръмп е „повредил“ в годините на своето управление. Тръмп действително нееднократно е критикувал Европейския съюз и НАТО, въведе вносни мита в САЩ за някои европейски стоки и развали няколко важни международни договори.

За разлика от Тръмп, който през 2016 г нарече НАТО „остаряла“ организация, Байдън определи НАТО „като най-ефективния военно-политически алианс в съвременната история“ и подчерта, че НАТО е длъжен да остане силен и да се адаптира към новите видове заплахи от страна на Русия.

„За да се противопоставим на руската агресия, ние сме длъжни да съхраним военния потенциал на Алианса на високо равнище. А така също да разширим неговите способности да се противопоставя на нетрадиционните заплахи като корупцията, дезинформацията и киберпрестъпленията“, написа Байдън в статия за списание „Foreign Affairs“.

В отговор председателят на Комисията по външните работи на Европейския парламент Дейвид Макалистър заяви, че за разлика от Тръмп, Байдън е „предсказуем политик“ и подкрепя многостранното сътрудничество и укрепването на международните организации.

Превод със съкращения: АСБ

Сподели:

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция

Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти

Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати

Иран обяви, че ще проведе ядрени преговори с Франция, Германия и Великобритания

„Ще бъдат обсъдени редица регионални и международни въпроси и теми, включително проблемите на Палестина и Ливан"