16 Януари, 2026

Изборите ще струват 100 млн. лева, каза новият финансов министър

Изборите ще струват 100 млн. лева, каза новият финансов министър

Людмила Петкова, снимка: БГНЕС

Предстои да бъдат приети два основни законопроекта

Готов е бюджетът за идващите избори, като план сметката възлиза на 100 млн. лева. Това обяви новият служебен министър Людмила Петкова, която беше посрещната във финансовото министерство от колегата ѝ Асен Василев, предаде БНТ.

Петкова допълни, че за нея освен организирането на изборите приоритети остават влизането в Еврозоната, в ОИСР, както и в Шенгенското пространство по суша.

"Била съм няколко пъти заместник финансов министър, отговарящ за приходите и за бюджета. Затова и се съгласих на предложението на Димитър Главчев да заема поста финансов министър, това са основните приоритети в момента." - обясни Петкова.

Тя допълни, че предстои да бъдат приети два основни законопроекта във финансовата сфера - законът за еврото, който е публикуван за обществено обсъждане, както и законът за създаване на единна приходна агенция.

"Работната група е напреднала в работата си по закона за единната приходна агенция. Искам да уверя, че не се предвиждат съкращения в НАП и митниците след обединяването им. За всички служители, чиито задължения ще отпаднат заради влизането ни в Шенген, ще бъдат намерени други позиции." - каза още Петкова.

От своя страна вече бившият финансов министър Асен Василев обяви, че оставя финансовото министерство в ръцете на доказан професионалист. Допълни, че в момента във фискалния резерв има близо 10 млрд. лева, които са достатъчни за нормалната работа на ведомството.

"Събраните приходи от Националната агенция за приходите са с 50% повече от очакваното за този период. Събраните приходи от митниците обаче са по-малко, защото от началото на годината "Лукойл" работи наполовина." - обясни Василев.

На въпрос как ще коментира случващото се в митниците, бившият финансов министър отговори, че "това, което се вижда от публичната информация, е несериозно". Новият министър, който е досегашен директор във ведомството каза още, че не може да даде повече информация, тъй като тече разследване.

Сподели:

Коментари (0)

Асеновград е 3-ти ден без вода: Върху спукания водопровод има къща

Асеновград е 3-ти ден без вода: Върху спукания водопровод има къща

Рано на 15 януари от ВиК съобщиха, че аварията е отстранена, като заради факта, че водопроводът преминава под нова къща, се е наложило да бъде изграден байпас около нея. Гражданите обаче посочват, че вода в чешмите им все още няма.

Терзиев забрави, че е кмет на София, а не само на 19 района

Терзиев забрави, че е кмет на София, а не само на 19 района

По време на днешното изслушване на кмета в Столичния общински съвет, той обяви, че има проблеми с боклука само в 5 района

Битката с боклука: Събраха 116 тона отпадъци за 1 ден от 2 квартала

Битката с боклука: Събраха 116 тона отпадъци за 1 ден от 2 квартала

Стандартната дневна норма е 90 тона. Дейностите са извършени с ангажирането на общо 12 събиращи смет камиона, като работата на терен продължава и днес