24 Ноември, 2024

Издъхна Рачо Петров, внук на легендарния ген. Рачо Петров

Издъхна Рачо Петров, внук на легендарния ген. Рачо Петров

Рачо Петров-внук

Днес, след продължително боледуване, на 75-годишна възраст в София почина Рачо Петров. Новината съобщиха за Faktor.bg негови близки.

Рачо Петров от дълги години живее в Германия, но остава завинаги свързан с България. След падането на комунизма на 10 ноември 1989 Рачо Петров  се връща в родината си и става първи зам.-министър на промишлеността в кабинета на Филип Димитров. Остава министър и в правителството на Любен Беров до 1994, след което се оттегля от политиката. Дълго време управлява военно-промишления комплекс.

Рачо Петров е внук на легендарния ген. Рачо Петров и известната любимка на царския двор Султана Рачо Петрова. Неговият дядо остава в историята като политически функционер, в качеството си на народен представител, министър в няколко кабинета и премиер в две правителства (1901 и 1903-1906), но е много по-известен като военна фигура - участник в Освобождението, Сръбско-Българската война, Балканска, Междусъюзническа и Първа световна война, генералът, който няма загубена битка. Той е един от най-близките хора от обкръжението на цар Фердинанд заради сериозния си политически опит, който е имал и голямо влияние в държавата. 

24- годишен ген. Рачо Петров се влюбва в най-красивата дама в София - Султана Минчевич, за която се жени след продължително ухажване. От брака им се раждат три деца и Рачо Петров е техен потомък.

Приживе  Рачо Петров-внук е пожелал да бъде кремиран и погребан в гроба на дядо си ген. Рачо Петров в Белово.

Сподели:

Станислав Балабанов, ИТН: Не сме готови да подкрепим Атанас Атанасов

Балабанов присмя на резервите на ДБ, че при управление с „Възраждане“ Путин ще подчини България

Слънчево и малко по-топло

Атмосферното налягане още ще се повиши и ще бъде значително по-високо от средното за месеца.

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит