24 Ноември, 2024

Изграждат Параклис-мавзолей в двора на Военната академия

Изграждат Параклис-мавзолей в двора на Военната академия

Той ще бъде в памет на загиналите в Първата световна война

В двора на Военната академия „Георги С. Раковски“ се състоя церемония за полагане на основен камък за изграждането на Параклис-мавзолей „Св. Георги Победоносец” в памет на загиналите в Първата световна война, предаде „Фокус“.

Инициативата за изграждането на параклиса е на инициативен комитет със съпредседатели Константин Попов - председател на Комисията по отбрана към 44 –то Народно събрание, и Йорданка Фандъкова – кмет на град София. Членове са ген. Андрей Боцев – началник на отбраната, ген.-майор Груди Ангелов – началник на Военна академия „Г. С. Раковски“, бригаден генерал Явор Матеев, зам.-кметът на София Тодор Чобанов, президентът на Агенция и Радио „Фокус“ Красимир Узунов, Иво Антонов, началник отдел „Военни паметници и военно-патриотично възпитание“, Негово преосвещенство Браницкият епископ Григорий, адмирал Пламен Манушев, Жельо Бойчев, кметът на Карлово Емил Кабаиванов, кметът на Казанлък Галина Стоянова и други.

Нека този нов Божий дом бъде за слава на героите, а за всички нас вдъхновение за още по-голямо усърдие във овладяването на военната наука, в която сте посветили силите и живота си в служба на вашия род и родина. Това каза Българският патриарх Неофит на официалната церемония. „Това е свидетелство за нашата будна историческа памет, за почитта ни към нашите славни предшественици, за продължаващата в редиците на българското войнство приемственост и вярност към заветите на нашите деди. Нека знанията и уменията, които всекидневно се преподават тук от водещи специалисти във военното дело бъдат всякогашен гарант за държавната ни свобода и независимост, която векове наред е била смело и героично отстоявана от славното ни войнство“, заяви патриарх Неофит. Той пожела на всички преподаватели, служители и обучаващи се във Военната академия „Георги С. Раковски“ всесърдечно крепко здраве, бодър дух и постоянство в избраното от тях жертвено служение. „По молитвите на Св. Георги Победоносец и на всички свои светини Бог да дарява милостта си на всички нас за много и благословени години“, каза още патриарх Неофит.

Днес ни събира убедеността, че паметта за героичните битки за свободата на България и за славните подвизи на Българската армия трябва да бъдат опазвани. Това каза кметът на София Йорданка Фандъкова на официалната церемония. „Преди няколко месеца заедно застанахме зад идеята да изградим с общи усилия параклис-мавзолей на българските офицери и войници, участвали в Първата световна война. Получихме благословията на Негово светейшество българския патриарх Неофит, който даде и името на храма „Св. Георги Победоносец“. Днес ни събира поредната стъпка към делото, с което сме се заели – полагането на основния камък, както повелява традицията. Събира ни убедеността, че паметта за героичните битки за свободата на България и за славните подвизи на Българската армия трябва да бъдат опазвани. Наша задача е да ги предаваме напред, а строителството на параклиса-мавзолей като място, което да събира деца, ученици, родители е начин историята да се учи. Искаме да направим параклиса като общо дело, в което да участват лично повече хора. Вярваме, че с личния принос на всеки историята става жив урок по родолюбие“, заяви Фандъкова.

По думите ѝ е лесно хората да бъдат разделени, но е важно да намерят каузи, които ги обединяват. „Дължим го на хилядите български войници и офицери, които са знаели какво е дълг и любов към България. Убедена съм, че заедно с ген. Константин Попов и всички членове на инициативния комитет, с началника на Военна академия, с министъра на отбраната, с г-н Красимир Узунов, който е сред вдъхновителите на идеята, и най-вече с подкрепата на родолюбиви българи, ще изградим параклиса-мавзолей на българските войници, както и цялото околно пространство, така че да стане достойно място за почит към българската бойна слава“, допълни кметът на София. Тя благодари и на кметовете, които са се включили в тази родолюбива инициатива. „Тук е кметът на Карлово, на районите „Оборище“ и „Средец“. Това е мечта на няколко общобългарски комитета от началото на миналия век, която имаме шанса да изпълним заедно. Благодаря на Военна академия, с които заедно отворихме парка за гражданите и провеждаме много културни събития и да пожелая много успешна нова учебна година. Освен място за култура, тук ще създадем и място за почит към паметта на хиляди български войни, паднали в епичните битки на Първата световна война. Искрено вярвам, че много българи ще се включат лично в тази инициатива“, каза още Йорданка Фандъкова.

Сподели:

Проф. Румяна Дечева: Има секции с избирателна активност по-висока, отколкото във времената на режима преди 1989 г.

Имаме много повече въпроси за изборите от онова, което КС може да разглежда, заяви експертът по изборни въпроси

Кънчо Стойчев: Борисов е най-подготвен, но в политиката има една граница - трябва да станеш от масата

Голяма част от работещите са назначени в общините. Тези хора са платен електорат, заяви социологът

Деян Кюранов: След пазарлъците за председател на НС ще се видят истинските намерения за правителство

Искат ново президентско служебно правителство и така до амина, заяви Кюранов