Израелските войници тренират за боеве в градски условия в специално изграден град. "Баладия" включва къщи, дори джамии и болница. Но достатъчно ли е това, за да премине една сухопътна операция бързо и без цивилни жертви?
***
На един час път с кола от ивицата Газа израелската армия вече две десетилетия тренира за водене на война в градски условия. Военната база край кибуца Це'елим в пустинята Негев включва и съоръжение, представляващо изкуствен град от декори. На снимки и сателитни изображения се виждат гъсто застроени площи с бели сгради, обособени в отделни квартали, подобни на тези в ивицата Газа.
Тренировъчният град е известен като "Баладия" и включва джамия, болница и напълно обзаведени апартаменти. Изписаните с антиизраелски графити стени придават още по-реалистичен вид на изкуствения град. Той е изграден през 2004 година с помощта на американската армия. Сините каски на ООН, американските пехотинци, както и сили на германския Бундесвер също са тренирали в него.
"Жертвите не могат да бъдат избегнати чрез тренировки"
Израелските военни се смятат за едни от най-добре обучените в света части за водене на бой в градски условия, потвърждава за Дойче велеФранк Ледуидж, експерт по военна стратегия от британския университет в Портсмут.
И все пак това са само сухи тренировки, които може да се окажат далеч по-различни от това, което наистина очаква израелските войници в северната част на ивицата Газа. За това предупреждава германският експерт по въпросите на сигурността Кристиан Мьолинг. Пред ДВ той казва следното:
"Да, това може да бъде тренирано, но жертвите от едната или другата страна не могат да бъдат избегнати чрез тренировки. Мисля, че в рамките на тези тренировки се научава, че точно това не е възможно", казва Мьолинг. Той добавя още един важен щрих: в Газа бойците на организацията Хамас, обявена за терористична от Израел, САЩ и ЕС, трудно могат да бъдат различени от цивилните граждани.
Ракети, изстрелвани от подземни тунели
Гъстата мрежа от подземни тунели, които Хамас е изградил в ивицата Газа, също са предизвикателство. Смята се, че общата им дължина надхвърля 500 километра. На някои места тези подземни съоръжения достигат 30 метра на дълбочина и са толкова широки, че по част от тях могат да се движат дори автомобили.
Израелските военни са открили тайни капаци в този подземен лабиринт, от които бойците на Хамас могат да стрелят с гранатомети и бързо след това да изчезват отново под земята. Освен това тунелите позволяват на терористите да се появяват ненадейно на различни места, включително в сгради, в които се водят сражения. А под земята притежаваната от израелските военни модерна техника за разузнаване остава до голяма степен безполезна - освен ако те не съумеят да шпионират с помощта на високотехнологични миниатюрни дронове.
Цивилните често биват използвани като жив щит
Израелската армия ще се стреми да открие колкото се може по-голяма част от тази подземна инфраструктура на Хамас и да локализира местата, на които се укриват ръководителите на терористичната организация, подчертава Мьолинг. Възможно е в последните години военните да разчитат и на информатори вътре в Газа.
"Но стигаме до основния проблем: да знаеш къде се намира някой, не означава, че си го хванал, защото преди това трябва да си проправяш път през много хора, използвани като жив щит. Не можеш просто да стреляш по хората", казва експертът. Когато битките се водят в градски условия, на войниците ще се наложи да вземат решения за части от секундата, а така се допускат много грешки, допълва той. Това просто не може да бъде избегнато.
Американският експерт по водене на война в градски условия Джон Спенсър потвърждава трудността на задачата, пред която ще бъдат изправени израелските части в Газа. "Човешките щитове и заложниците правят напредването много трудно", казва бившият майор от американската армия в интервю за германския "Шпигел".
Паралели с Мариупол и Мосул
Спенсър не си спомня друга война, в която да са били използвани толкова много заложници като жив щит. Затова той предполага, че битката ще се води за всяка къща, всеки блок и от тунел на тунел. Предстоящите битки в Газа могат да се сравнят най-вече с боевете в южния украински град Мариупол миналата година или с битката на ираксите сили срещу "Ислямска държава" в Мосул през 2016 и 2017 година.
В Газа същинските боеве ще бъдат последвани от битката за общественото мнение: доколко Израел ще съумее да избегне смъртта на невинни хора и как ще реши проблема с държаните от Хамас близо 200 заложници? Те са основно от Израел, но също така има и граждани на други държави.
"Израел ще спечели тактическата битка", убеден е Франк Ледуидж. Той смята, че израелската армия има добри шансове да превземе Газа и да победи Хамас - и над, и под земята. От решаващо значение ще бъде работата на разузнаването. "Това, което ни показват по телевизията, е само една малка част огромния обем подготвителна работа, която се извършва в момента", добавя експертът от Портсмут.
Заглавието е на Faktor.bg
Още от Свят
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Арменската федерация вдигна ръце от Краснобаева – обиждала треньорите и изпадала в истерия
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Румънски граничен полицай е намерен прострелян в главата; трябвало да охранява избирателна секция
Полша се затваря за чужденци, включително за трудови мигранти
Правилата за издаване на студентски визи също са затегнати