В социалните мрежи се разпространява реклама за руско шоу на лед по легендата за Дракула, без в анонса да се казва, че е руско. Представено е като „супер балет на лед“.
Същевременно заглавието е англоезично – „Dracula on ice“. Компанията, която го осъществява, също е с англоезично име – ICE VISION – и зрителят лесно може да бъде подведен, че става дума за трупа от англоезична или друга западна страна.
Оказва се, че основната фигура в начинанието е едно от рекламните лица на Русия - Евгений Плюшченко.
Същевременно е известно, че в Русия е невъзможно да се появи шоу на лед, което да не е „благословено“ от Кремъл, а за благодарност огромна част от руските фигуристи са приели ролята на пропагандни рупори на руската политика, включително по темата за инвазията в Украйна.
При подвеждащото представяне на събитието обаче много от хората може да не забележат за чие шоу ще платят преди да са седнали в залата.
Публикацията в социалните мрежи препраща директно към страницата за купуване на билети на известна промоутърска компания.
Виждат се дати и градове, под тях има секция за коментари, едва след това – дълъг текст, посветен на шоуто. Той обаче не се отваря с кликване върху заглавието на спектакъла в горната част на страницата, каквато е обичайната практика.
Едва след 30-ия ред на текста се споменава името на Плюшченко. Обратно на установената в шоу бизнеса практика – главната фигура е да е на най-видно място.
Само тези, които имат търпение да скролват и да четат и след 30-ия ред, ще разберат чий е спектакълът. Това със сигурност не е продиктувано от скромност, като се имат предвид изявите на Плюшченко през всички години назад.
Единственото логично обяснение е стремеж да се заобиколи справедливото възмущение срещу Кремъл и приближените му лица на фона на руските зверства в Украйна. Но това означава, че замесените лица и компании съзнателно подвеждат зрителите да подпомогнат с парите си креатури на Кремъл.
Още от България
Затварят пътя София-Варна за час: От „Терем – Хан Крум“ за танкова техника са на протест
Всеки ден от 10:00 до 11:00 часа те ще блокират кръстовището на главния път София-Варна. Протестните действия са заради редовно забавяне на изплащането на трудовите възнаграждения.
Мирчев пита премиера: Поканена ли е България, ще участваме ли на срещата в Париж?
Време е България да спре да бъде пасивен наблюдател. Страната ни заслужава активна и достойна позиция при вземането на важни решения за сигурността и бъдещето на Европа!
Божидар Божанов: Привлечен съм в прокуратурата като обвиняем
Депутатът от ПП-ДБ няма съмнения за изцяло пропагандния характер на настоящото обвинение и няма притеснения за неговия изход