7 Август, 2026

Изненада за Путин: За 2025 г. Китай и Украйна планират да развиват сътрудничеството си

Колаж: faktor.bg Снимки: БГНЕС/ЕПА, pixabay.com

В Украйна започна работа новият посланик на Китайската народна република

Министерството на външните работи на Украйна обяви темите за сътрудничество с Китай за 2025 г. Според кореспондента на УНИАН, това беше съобщено на брифинг от говорителя на Министерството на външните работи на Украйна Георгий Тихий.

По-специално, на говорителя беше зададен въпрос за резултатите от развитието на отношенията с Китай през 2024 г. и за целите за развитие на тези отношения с Пекин през 2025 г.

„Може да се каже, че 2024 година беше година на развитие на отношенията между Украйна и Китай. Това е много важно, тъй като след дълга пауза се проведоха както двустранни политически консултации между Украйна и Китай, така и на ниво заместник-министри на външните работи, а също така за първи път от последните 12 години украински външен министър посети Китай, където се проведоха преговори“, заяви Тихий.

Освен това в Ню Йорк, в рамките на заседанието на Общото събрание на ООН, се състоя среща между министрите на външните работи на Украйна и Китай.

„Всичко това е доказателство, че политическият диалог между Украйна и Китай се развива. Много е важно, че това е директен диалог, без посредници. И по същество има възможност за директен обмен на мнения. Смятаме, че участието и ролята на Китай са важни за постигането на справедлив мир в Украйна“, подчерта Тихий.

По-рано министър Андрей Сибига отбеляза, че Китай е една от страните, която може да има влияние върху Русия.

Украйна ще продължи да поддържа контакт с китайската страна.

„Освен това смятаме, че реакцията на Китай и други страни е важна по въпросите на ядрената безопасност и продоволствената сигурност. Това са теми, в които Русия създава системни, глобални заплахи. И ние се нуждаем от реакцията на Китай на тези действия на Русия, за да покажем, че тези действия няма да бъдат толерирани и че глобалната продоволствена и ядрена безопасност са от критично значение за Пекин и другите ключови столици в света“, обясни Тихий.

Говорителят добави, че за Украйна е много важна и темата за свободата на корабоплаването в Черно море.

„За 2025 година планираме да развиваме тези контакти. В Украйна започна работа новият посланик на Китайската народна република. Надяваме се, че това също е важен сигнал от китайската страна, че отношенията с Украйна са важни за тях и очакваме, че ще се развиват на всички нива през следващата година. Работим активно в тази посока“, отбеляза Тихий.

Както съобщава УНИАН, в Украйна официално започна работа китайският посланик Ма Шенкун. Той има дългогодишен опит в дипломатическата сфера – работил е във Виена и Женева. През 2019 г. е назначен за заместник-директор на Департамента за контрол над въоръженията на МВнР на Китай.

Междувременно анализаторът и журналист Сергей Гармаш заяви, че „мирният план“ на Китай и Бразилия за Украйна е напълно приемлив. По неговите думи, диалогът с Пекин по този план може да започне още сега.

Превод: Faktor. bg

Сподели:
Ванс е фаворитът на Тръмп за кандидат на републиканците за президентския вот през 2028 г.

Ванс е фаворитът на Тръмп за кандидат на републиканците за президентския вот през 2028 г.

Част от традиционните партийни спонсори продължават да подкрепят Рубио, докато Ванс разчита основно на по-младото крило на движението MAGA

Шикорски заговори за прехващане на руските ракети над Украйна вместо да се взривяват над Полша

Шикорски заговори за прехващане на руските ракети над Украйна вместо да се взривяват над Полша

Той отбеляза, че „няколко поредни дни към Киев летят балистични ракети, срещу които в момента няма защита“ и „те убиват все повече хора"

Испанските служби разследват подготовка за нова миграционна вълна към Сеута

Испанските служби разследват подготовка за нова миграционна вълна към Сеута

Заключението е, че призивът за ново нахлуване е реален и документиран във Facebook, WhatsApp и Instagram

Коментари (0)