Последните събития в Сирия силно разтревожиха управляващите в Китай. През последните години Пекин засили връзките си със Сирия. Миналата година Асад лично посети Китай в рамките на рядко държавно посещение извън Близкия изток от началото на гражданската война през 2011 година.
Сваленият сирийски президент Башар Асад вече е в Москва - получил е убежище в Русия, съобщи източник от Кремъл пред руската държавна агенция ТАСС. А преди няколко дни беше съобщено, че семейството му е отпътувало за руската столица.
Кремъл обяви, че смята за необходимо да се възобновят преговорите за разрешаване на ситуацията в Сирия под егидата на ООН.
Не закъсня и реакцията на Китай, който призова за намиране на „политическо решение“ в Сирия след падането на режима на президента Башар Асад, свален с грандиозна офанзива на ислямистки бунтовници.
Запитана за отстраняването му, говорителка на китайското външно министерство заяви, че Пекин „следи отблизо събитията в Сирия“, предаде АФП.
„Надяваме се, че всички заинтересовани страни ще продължат да действат въз основа на основните интереси на сирийския народ и ще намерят политическо решение възможно най-скоро, за да възстановят стабилността в страната“, заяви Мао Нинг на редовен брифинг.
Мао не отговори директно на въпроса дали Китай е поддържал контакт с Асад, който според съобщенията е избягал в Русия заедно със семейството си.
По време на посещението си в Китай през 2023 г. Асад и китайският президент Си Дзинпин обявиха „стратегическо партньорство“ между страните си.
На 5 декември посолството на Пекин в Дамаск посъветва китайските граждани да напуснат Сирия „възможно най-скоро“, тъй като бунтовниците обхванаха страната.
На 8 декември Министерството на външните работи призова новите управляващи в Сирия да „предприемат практически мерки, за да гарантират безопасността на китайските институции и персонал“, съобщи БГНЕС.
Още от Свят
Джо Байдън е одобрил секретен меморандум за национална сигурност преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом
Документът цели да помогне на следващата администрация да „увеличи капацитета си“ и да изгради свое виждане по най-сложните въпроси на външната политика
Еманюел Макрон и Доналд Туск ще обсъдят разполагането на 40 000 войници в Украйна
Според Politico разполагането на чуждестранни войски в Украйна може да гарантира, че Путин няма да започне нова война в бъдеще
Володимир Зеленски: Поканата за членство в НАТО трябва да бъде за цяла Украйна
По думите му това се изисква от украинската Конституция и международното право и не може да бъде нарушавано