Късно снощи израелски военни самолети нанесоха най-интензивните си удари по Южен Ливан от близо година насам, което изостри конфликта между Израел и ливанската въоръжена групировка Хизбула на фона на международните призиви за сдържаност.
Белият дом заяви, че дипломатическото решение е постижимо и спешно, а Великобритания призова за незабавно прекратяване на огъня между Израел и „Хизбула“. САЩ „се страхуват и са обезпокоени от потенциална ескалация“, заяви на брифинг говорителят на Белия дом Карин Жан-Пиер.
Интензивният обстрел последва нападенията по-рано през седмицата, които Ливан и Хизбула приписват на Израел и които взривиха радиостанции и пейджъри на Хизбула, убиха 37 души и раниха около 3000 души в Ливан.
При късната операция в четвъртък израелските военни съобщиха, че в продължение на два часа самолетите им са поразили стотици барети с многоцелеви ракети в Южен Ливан, които е трябвало да бъдат изстреляни незабавно към Израел.
Бомбардировката включва повече от 52 удара в Южен Ливан след 21:00 ч.(18:00 ч. по Гринуич), съобщи ливанската държавна информационна агенция NNA. Трима ливански източници от сферата на сигурността заявиха, че това са най-тежките въздушни удари от началото на конфликта през октомври.
ЦАХАЛ обеща да продължи да атакува „Хизбула“ и заяви, че ударите им през целия четвъртък са поразили около 100 ракетни установки и други цели в Южен Ливан.
В телевизионно обръщение на 19 септември лидерът на „Хизбула“ Хасан Насрала заяви, че експлозиите на взривни устройства във вторник и сряда „са преминали всички червени линии“.
„Врагът премина отвъд всички контролни механизми, закони и морал“, каза той и добави, че атаките „могат да се разглеждат като военни престъпления или обявяване на война“.
Израел не е коментирал пряко детонациите на пейджъри и радиостанции, които според източници от службите за сигурност вероятно са били извършени от шпионската му агенция Мосад, която има дълга история в извършването на сложни атаки на чужда територия.
Ливанската мисия към ООН заяви в писмо до Съвета за сигурност, че Израел е отговорен за взривяването на устройствата чрез електронни съобщения и имплантирани в тях експлозиви, преди да пристигнат в Ливан, в съответствие с теориите, които се разпространяват след експлозиите.
15-членният Съвет за сигурност трябва да заседава на 20 септември във връзка с взривовете. Ливанският министър-председател Наджиб Микати призова Съвета за сигурност да заеме твърда позиция, за да спре „агресията“ и „технологичната война“ на Израел.
Израелският министър на отбраната Йоав Галант заяви късно на 19 септември , че Израел ще продължи военните действия срещу „Хизбула“.
„В новата фаза на войната има значителни възможности, но и значителни рискове. „Хизбула“ смята, че е преследвана и последователността на военните действия ще продължи“, заяви Галант. „Нашата цел е да осигурим безопасното завръщане на северните общности на Израел по домовете им. С течение на времето „Хизбула“ ще плаща все по-висока цена“, допълни той.
В речта си в Париж държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен призова за сдържаност, като добави, че не иска да вижда ескалиращи действия от която и да е страна, които да затруднят постигането на споразумение за прекратяване на огъня в Газа.
Нападенията срещу комуникационното оборудване на „Хизбула“ посяха страх в цял Ливан, като хората изоставиха електронните устройства заради опасения, че носят бомби в джобовете си./ БГНЕС
Самолетите им са поразили стотици барети с многоцелеви ракети в Южен Ливан
Фактор Фактор
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства