6 Юли, 2026

Израелските сили нанесоха удар срещу иранската противоспътникова програма

Снимка: EPA/BGNES

Израел обвини Иран, че инвестира „значителни ресурси в разработката на способностите си за космическа война“

Израелските въоръжени сили съобщиха днес, че техни самолети са поразили и унищожили обект в Техеран, използван от Иран за разработване на способности за атаки срещу сателити в Космоса, предаде БТА с позоваване на ДПА.

Израелските сили за отбрана (ЦАХАЛ) заявиха, че обектът е бил използван от иранското правителство за разработване на технологии за атаки срещу сателити и е представлявал „заплаха за сателитите на Държавата Израел и за космическите активи на други страни по света“.

Техеран казва, че космическата му програма "няма военни цели". Програмата обаче на практика е под контрола на Корпуса на гвардейците на ислямската революция, което предизвиква съмнения относно тези твърдения, коментира ДПА.

Израелските въоръжени сили обвиняват Иран, че инвестира „значителни ресурси в разработката на способностите си за космическа война“.

От ЦАХАЛ заявиха, че удареният обект е участвал и в разработката на сателита „Чамран 1“, който Иран изстреля в орбита през септември 2024 година. Техеран казва, че сателитът е предназначен за научно-изследователски дейности.

Ислямската република изстреля няколко сателита през последните години, като твърди, че те имат за цел да събират информация за времето, природни бедствия и селското стопанство.

Сподели:
Microsoft съкращава 5 хил. служители, главно в подразделението Xbox

Microsoft съкращава 5 хил. служители, главно в подразделението Xbox

Компанията съобщава, че това е най-голямата реорганизация в историята на Xbox. През следващата финансова година ще бъдат съкратени около 3200 служители в гейминг бизнеса.

Комитетът за управление на Газа обяви готовност да поеме административния контрол

Комитетът за управление на Газа обяви готовност да поеме административния контрол

Палестинското движение "Хамас" съобщи днес, че разпуска своето управление в Газа. Сложният въпрос за разоръжаването на групировката обаче е все още нерешен.

Сикорски: Руснаците се наслаждават на конфликта между Полша и Украйна

Сикорски: Руснаците се наслаждават на конфликта между Полша и Украйна

На 11 юли в Полша ще бъде отбелязан Денят в памет на жертвите на Волинската трагедия, която в Полша често се определя като

Коментари (0)