29 Декември, 2025

Израелската операция в Газа продължава въпреки натиска за примирие

Израелската операция в Газа продължава въпреки натиска за примирие

Бенямин Нетаняху

"Водим война за съществуването си и трябва да продължим до победа"

Израел нанесе нови удари срещу цели в ивицата Газа на фона на нарастващия за примирие и освобождаване на заложниците, похитени от терористичното движение "Хамас" на 7 октомври. Премиерът Бенямин Нетаняху заяви, че иска да продължи военната офанзива въпреки убитите погрешка от израелската армия заложници, предаде БНР.

Съобщава се за въздушни удари в централната част на Газа и артилерийски обстрел близо до Хан Юнис в южната част на анклава.

Израелската армия обяви, че е открила оръжия и е арестувала около 80 членове на "Хамас" в района на болница в северната част на ивицата.

Израелският премиер Бенямин Нетаняху заяви, че военният натиск върху "Хамас" трябва да продължи въпреки шока, който предизвика в Израел смъртта на трима заложници, убити по погрешка от израелски войници. "Смъртта им разби сърцето ми. Тя разби сърцето на цялата нация." - заяви премиерът, като същевременно подчерта:

"Водим война за съществуването си и трябва да продължим до победа, въпреки международния натиск и непоносимата цена, която плащаме със загубата на синовете и дъщерите си."

Хиляди се събраха на протест в Тел Авив с искане правителството да предложи на "Хамас" нова сделка за прекратяване на огъня, за да бъдат освободени и останалите над 100 заложници.

"Сключете примирие докато всички заложници се върнат живи. Защото с всеки изминал ден откриваме имената на хора, похитени живи, които обаче се връщат мъртви." - каза една от протестиращите.

Американски и израелски медии съобщават, че Давид Барнеа, ръководител на израелската служба за външно разузнаване "Мосад", и катарският премиер Мохамед бен Абделрахман ал Тани са се срещнали в Европа през уикенда, за да обсъдят второ примирие за освобождаване на заложниците. 

Сподели:

Коментари (0)

Зеленски: САЩ предлагат силни 15-годишни гаранции за сигурност, но Украйна се нуждае от по-трайни

Зеленски: САЩ предлагат силни 15-годишни гаранции за сигурност, но Украйна се нуждае от по-трайни

"Вече водим война и тя продължава почти 15 години. Затова наистина поисках гаранциите да бъдат за по-дълъг период.“

„Ледникът на Страшния съд“ в Антарктида е пред колапс с глобални последици

„Ледникът на Страшния съд“ в Антарктида е пред колапс с глобални последици

Мащабно срутване може да предизвика до 3,3 метра глобално покачване на морското равнище.

Китай започна военни маневри около Тайван

Китай започна военни маневри около Тайван

Китайската армия използва миноносци, фрегати, бомбардировачи, изтребители и дронове. Тайван изпрати свои кораби в зоните, където са забелязани китайски плавателни съдове.