Хората определят себе си по национален, религиозен или партиен признак. Примитивизмът на управляващото семейство, което се докопа до властта в Сърбия, унищожава всичко човешко у нас. Живеем във време на упадък. С всеки изминал ден се отдалечаваме все повече от демокрацията. Имаме все по-малко лична свобода. убавото в случая е, че подобна ситуация не може да трае вечно и нейният край е неизбежен.
Това каза известният сръбски фоторепортер Драголюб Замурович по повод публикуването на неговата монография “От скицата към фотографията”, която излезе тези дни в Белград. Негови снимки са публикувани от най-известните световни издания. Американското сп. “Time” го ангажира за изготвянето на портрет за корицата си на сръбския диктатор Слободан Милошевич. Той снима геноцида в Сребреница. БГНЕС публикува неговият разказ пред “Данас” за кариерата му, най-щастливите моменти в живота и драмата, в която се намира сръбското общество.Голяма грешка ще бъде да се определям като храбър човек. Изпитвам огромен страх, но всеки път когато си изправен пред въпроса дали да рискуваш и да направиш добра снимка надделява желанието за снимка: здраво притискам апарата и се самоубеждавам, че няма да ми се случи нищо лошо. Засега успявам.
Спомням си една история от Вуковар /град в Хърватия, който бе унищожен от югославската армия в началото на 90-те г. – бел.ред./. Към мен се насочи един мъртво пият доброволец с насочен пистолет към главата ми и каза: До сега не съм убивал фоторепортер. Това ще ми бъде за първи път. Тогава неговият началник вместо да реагира остро каза благо: Недей Миле. Не е хубаво да го убиваш тук.
Спомням си как успях да вляза в Сребреница /през лятото на 1995 г. босненската сръбска армия извърши геноцид избивайки над 8000 души – бел.ред./ въпреки забраната на ген. Ратко Младич в града да не се допускат журналисти. Бях забелязан от група крадци, които бутаха голяма кола натоварена с открадната бяла техника. Отнеха ми всички филми и се заканиха да ме убият, ако ги снимам.
Много обичам да пътувам и да снимам местата където хората са запазили традиционния начин на живот, където глобализацията още не е стигнала до тях.
За мен снимката е моментът, емоцията, атмосферата. За да уловя истинския момент изпълнен с много емоция, са нужни много усилия, но и много късмет.
Най-щастливият ми ден бе когато през април 1991 г. мой приятел ми донесе от САЩ сп. “Life”. При първото разлистване попаднах на снимка заснета в Македония изобразяваща бране на чушки. Под нея бе изписано моето име. Свободно мога да кажа, че това е най-щастливият ден в моята кариера.
Снимам всички протести, защото на тези снимки се вижда преди всичко истината и разликата с лъжите на пропагандната машина.
Ако журналистиката не е независима, тогава тя не е журналистика. В бивша Югославия журналистите бяха част от обществено-политическата управляваща работническа класа. По това време трудно бе да си журналист. След смъртта на Тито започнаха да се появяват тук-таме независими журналисти.
Днес има голям брой хора, които считат себе си за журналисти, но всъщност те са мегафони на сектата, на властта.
Фоторепортерството е неразделна част от добрата журналистика. Неговата задача е да документира написаното от журналистите.
Спомням си как един ден ми се обади сегашният професор от Университета в Белград Урош Шувакович, който бе бивш заместник-директор на аналитичния отдел в Държавна сигурност /УДБА/. Той ми предложи да прекратя работата си във в. “Данас”. В замяна ми обеща работа във “Вечерни новости”. Естествено, че отказах. Много добре знам какви “истини” разпространява това издание
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства