22 Февруари, 2026

Жечо Станков: България помага на РС Македония и Сърбия след срива с тока

Жечо Станков: България помага на РС Македония и Сърбия след срива с тока

Жечо Станков, снимка: Министерство на енергетиката

Енергийната система на Югоизточна Европа беше изложена на сериозно изпитание. България доказа на думи и на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи в целия регион.

Енергийната система на Югоизточна Европа беше изложена на сериозно изпитание. Подпомагаме Северна Македония и Сърбия заради сривовете в енергията им

Това заявление направи министърът на енергетиката Жечо Станков на извънреден брифинг по повод мащабните аварии с прекъсвания на тока в РСМ и Сърбия.

Точно три седмици след голямата авария в Испания и Португалия България доказа на думи и на действия, че е гарант за сигурността на енергийните мрежи не само в страната, но и в целия регион. 

В ранните часове на неделя системата беше изправена пред големи предизвикателства, с високи напрежения заради ниската консумация и голямото количество реактивна енергия. България разполага с 90% от компенсиращите ѝ мощности и успяхме да овладеем всички процеси, така че да подпомогнем и съседните ни държави, обясни Станков.

България ще подпомогне Северна Македония след срива там, а имаме заявка за възстановяване на напрежение и по други електропроводи на 110 киловолта - освен "Беласица", съобщи министърът. 

Днешната авария е доказателство, че България трябва да инвестира в компенсиращите мощности, както и в нови ПАВЕЦ, каза той.

"Възобновяемата енергия няма дял в днешния проблем, причината е само генерираната паразитна реактивна енергия, което е покачило напрежението в електрическата мрежа. Генериращите и компенсиращите мощности у нас пазят българската електроенергийна система - те поглъщат реактивната енергия, която се генерира. ПАВЕЦ "Чаира" също може да приеме тази функция. В България няма нито един потребител, усетил проблема в Северна Македония", разясни министърът./БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

„Да, България“ в Кърджали: Моделът на ДПС се пропуква

Депутати от партия се срещнаха с бизнеса, пред който заявиха, че на тези избори България има шанс за истинско европейско развитие

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

Огнян Минчев: Европа трябва да върви по своя път на стратегическа еманципация

"Ако не е единна стратегическа общност, тогава ще стане жертва на хегемонни позиции, които ще идват не само от другата страна на Атлантическия океан, но също от Москва и Пекин", udpld jfx

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Диана Дамянова: Ясно се очертава влиянието на Румен Радев при формирането на служебния кабинет

Според нея президентът търси бъдещи партньори за периода след изборите, тъй като няма да разполага с достатъчно парламентарна тежест, за да бъде първа политическа сила