10 Март, 2026

Министър Жечо Станков: Използвали сме едва 11% от капацитета на договора с „Боташ“

Министър Жечо Станков: Използвали сме едва 11% от капацитета на договора с „Боташ“

Жечо Станков, снимка: архив

Той увери, че към момента се търсят всички възможности за облекчаване на икономическите ефекти. "Разбирайте - да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана, но това не прави договора по-успешен", посочи Станков.

България е използвала едва 11% от капацитета на договора с „Боташ“, съобщи министърът на енергетиката Жечо Станков.

Енергийният министър придружава премиера Росен Желязков на международната конференция за Украйна, която се провежда в италианската столица Рим.

Министър Станков коментира казуса с „Боташ“. Той припомни, че още като председател на парламентарната комисията за установяване на всички факти и обстоятелства по въпроса е съставил доклад, от който става ясно, че българската държава на ежедневна база плаща над милион лева на ден за този договор. 

"Това, което заварих е, че едва 11% от капацитета на този договор е бил използван или с други думи на всеки 100 лева, които сме плащали за капацитет едва 13 лева са били ползвани за реален пренос на капацитет и на газ през мрежата", подчерта енергийният министър. 

Той увери, че към момента се търсят всички възможности за облекчаване на икономическите ефекти.
"Разбирайте - да купим по-евтин газ, за да може високата цена на преноса да бъде неутрализирана, но това не прави договора по-успешен", посочи Станков.

По думите му тази огромна сума тежи изключително много на българската енергетика. 

Към момента над 500 милиона лева са фактурирани на „Булгаргаз“, а едва 100 млн. лева е физическият капацитет, който е използван от капацитета на „Боташ“, добави министър Станков. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу Сарафов

Той е в подкрепа на служебния правосъден министър Андрей Янкулов

Петя Димитрова: Банковата ни система е изключително добре капитализирана при прехода към еврото

Петя Димитрова: Банковата ни система е изключително добре капитализирана при прехода към еврото

По думите ѝ ефектите от преминаването към еврото ще могат да се оценят по-точно след няколко месеца

Йордан Иванов: Позициите на Румен Радев са опасни за България

Йордан Иванов: Позициите на Румен Радев са опасни за България

"Няма да правим компромиси с геополитическата ориентация на България, със сигурността и с икономическата стабилност“, категоричен бе заяви заместник-председателят на ДСБ и депутат от „Продължаваме промяната – Демократична България“