Сервилното отношение на последния служебен кабинет спрямо Румен Радев заради отделянето на Обзор от Несебър бе потвърдено непряко от Върховния административен съд (ВАС), пише "Сега". Вчера магистратите се произнесоха, че министрите на Гълъб Донев не са имали право да оттеглят по-ранно предложение до държавния глава за обособяването на нова община. А го бяха оттеглили, за да не се налага на Радев да трупа негативи от горещия картоф, пратен за решение.
Казусът стартира през зимата на 2021 г. Морският градец проведе референдум за създаване на нова община с още 6 близки села, подкрепен от 73% от гласувалите при 76% активност. Последва контрадопитване в част от селата за тяхно оставане към Несебър, също преминал със сходна подкрепа. Настанаха съдебни спорове, но на едно от последните си заседания правителството на ГЕРБ се произнесе в полза на новата община. Процедурата финално изисква указ на президента, след като той получи предложение за прекрояване на административните граници от кабинета.
Радев започна да тупа топката. Бавеше се с решението, като официалният му мотив бе да мине националното преброяване, защото докато тече то, по закон административни промени не се правят. Но се разсея и след като мина преброяването. За да дойде "внезапно" хрумката на служебните министри през април 2023 г., с която бе оттеглено предложението до държавния глава на кабинета на ГЕРБ. Сега състав на ВАС, чието решение може да се обжалва, обяви за нищожно именно това оттегляне. Делото бе образувано по искане на кмета на Обзор и други инициатори на отделянето.
Освен факта, че все някоя от категорично изразените народни воли ще бъде потъпкана, по казуса има и други съображения, които вероятно са повлияли на Радев да не иска да се занимава. Новата община не би отговаряла на критериите за административна единица - брой население, капацитет за административни структури и т.н. (тезата бе застъпена после и от Николай Денков). Въпреки това щеше да управлява атрактивни местности като Иракли и землището на Емона. Ясно личеше, че зад кампанията по отделянето стоят мощни местни бизнес интереси на ГЕРБ. От друга страна, и в момента доста общини не отговарят на изискванията, а и хората в Обзор очевидно искат да се отделят. В крайна сметка Радев се сниши от дълга да вземе отношение, а финално му услужиха неговите министри. Улеснен бе и от обстоятелството, че през това време ГЕРБ падна, а и доста други драматични процеси текоха в страната.
Характерът на действието на служебните министри бе ясен от първия момент, но сега е интересна юридическата страна на въпроса. Става ясно от съобщението на съда, че кабинетът е сторил нещо колкото комично, толкова и абсурдно. Из мотивите на ВАС:
Министерският съвет е този, който отправя предложение до държавния глава да утвърди промени на границите и центровете на административно-териториалните единици. Той не може да отмени акта си в разглеждания случай нито служебно, нито по искане на заинтересована страна. Нещо повече, веднъж след като е отправено предложението до президента за издаване на указ, изцяло в правомощията на този орган е да разреши отнесения до него въпрос. Нито конституцията, нито Закона за административно-териториалното устройство на Република България предвиждат правомощие на Министерския съвет да оттегля или отменя решенията си.
Следете с Фактор
Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
- 19:13, 27 Ноември, 2024
Още от Закон и ред
Цветелина Пенева: Записите от видеонаблюдението в СИК не са обект на проверка от КС
Проверява се съответствието между бюлетините в чувалите и записаното в изборните книжа
Прокурорската колегия на ВСС допусна за изслушване Борислав Сарафов
Единодушно - с осем гласа
Европрокуратурата разследва българин за измама във връзка с проект в Африка
Проектът е на стойност 1,92 млн. евро