24 Ноември, 2024

Кабинетът притиска банките да намалят таксите за теглене на заплати

Кабинетът притиска банките да намалят таксите за теглене на заплати

До момента банките са реализирали огромни печалби, които са по-високи в сравнение съсщия период на 2023

Министерството на финансите прави пореден опит да ограничи размера на банковите такси върху сметките, по които се превеждат заплати и пенсии. 

Ведомството е качило за обществено обсъждане промени в Закона за платежните системи и платежните услуги, основно свързани с приемането на еврото, но сред тях са и текстове за облекчаване на ползването на т.нар. платежна сметка за основни операции.

Те предвиждат, когато по платежна сметка за основни операции постъпват и се съхраняват средства от трудови възнаграждения, пенсии, помощи и обезщетения по социалното осигуряване и социалното подпомагане, стипендии за ученици, студенти и докторанти, по тези сметки да не се начислява такса за регулярно обслужване на сметката.

Освен това на потребителя се позволява всеки месец да може да прави безплатно до три тегления на пари в брой от банкомат или ПОС на обслужващаат банка, както и до три кредитни превода, включително чрез системите за онлайн банкиране на обслужващата банка.

Подобен законов текст вече бе внесен в Народното събрание през есента на 2023 г., когато финансов минитър беше Асен Василев, но така и не видя бял свят. След разпускането на 49-то НС законопроектът съвсем изпадна от програмата на следващия парламент. Вероятно сега служебният кабинет ще то внесе в новото Народно събрание веднага след изборите през октомври.

Припомняме, че със закона за държавния бюджет за 2023 г. като мярка за изсветляване на доходите, бе въведено задължение фирмите с над 100 души персонал да изплащат заплатите единствено по банков път. Тогава министърът на финансите Асен Василев обяви, че има договореност с Асоциацията на търговските банки да премахнат таксите за хора с най-ниски доходи. Оказа се обаче, че това не е възможно, а облекчения може да има единствено, ако заплати и пенсии се получават по т.нар. платежни сметки за основни операции. Такива сметки банките откриват единствено на граждани, които нямат до момента никакви сметки в банки, т.е. това е единствената банкова услуга, която ползват. 

Платежна сметка за основни операции обаче имат много малка част от населението у нас - основно пенсионери и студенти. Например ако човек е теглил кредит, не може да претендира за подобна сметка за основни операции, независимо, че няма други сметки в банките.

Междувременно БНБ обяви печалбата на търговските банки за първите 7 месеца на годината. Тя е в размер на 2.1 млрд. лв. – със 115 млн. лв. (5.7%) повече спрямо отчетената за първите седем месеца на 2023 г. Спрямо 2022 г. обаче ръстът на банковата печалба е почти двоен. Тогава банковата система за цялата 2022 г. отчете печалба от 2.2 млрд. лв. - колкото сега тя е за първите 7 месеца.

Тази печалба се формира основно от нетната доходност от лихви - за първите 7 месеца тя е 3.203 млрд. лв., с почти 20% повече от миналата година. Ръстът идва от бума в кредитирането и плавния ръст на лихвите по заемите, на фона на нулеви лихви върху спестяванията на граждани и фирми поредна година.

Независимо от рекордните печалби, които формират банките през последните години, те не спират да вдигат таксите за услугите, които предлагат на граждани и фирми. От такси и комисиони банките са събрали през първите седем месеца 1.1 млрд. лв., което е със 7% повече от миналата година.
Сподели: