При пропорционалния избор се молиш на председателя на партията да те направи водач на листата. При мажоритарния избор се молиш на избирателя да те избере. Това е основната разлика – на кого се молиш. Така лидерът на партия "Нормална държава" Георги Кадиев мотивира по БНР внасянето на законопроекта на омбудсмана Мая Манолова за изменения в Изборния кодекс след проведения референдум.
Той посочи, че законопроектът се внася в оригиналния му вариант, както е разработен от екипа на омбудсмана, без допълнения и поправки.
Внесох законопроекта, защото т.нар. "системни партии" нямат желание да го разглеждат и е унизително българският парламент да се скрие и да се прави, че няма такъв референдум. Дали ни харесва или не ни харесва как са гласували няма значение.
Политиците трябва да са готови да разглеждат и законопроекти, които не им харесват, допълни Кадиев. Според него единствената логика да се направи опит за удължаване на живота на този парламент е да се разгледат именно промените в избирателната система.
Няма панацея. Всяка система има слабости. Нежеланието идва от личния интерес да няма мажоритарни избори, защото всеки се е наместил в някаква листа. Ако човек се е вкопчил в мандата си, тогава той не иска мажоритарен вот. Съзнавам всички недостатъци на мажоритарния вот, но осъзнавам и това, че сегашната система не работи. Разбирам риска за малките партии, но в „Младост“ показахме как дори малка партия с добър кандидат и добра кауза може да бие всички големи партии. Има го и рискът някой местен феодал, държейки пет-шест хиляди гласа, наистина да може да влезе в парламента, но изкривявания при всяка една система има, убеден е Георги Кадиев:
Всъщност този референдум дори за мен не е толкова много "за" или "против" мажоритарна или пропорционална система, а да се вслушват ли политиците в гласа на гласоподавателя или не. Идния вторник се надявам законопроектът да бъде в правната комисия, уточни Кадиев.