24 Ноември, 2024

Как да лекуваме колит

Как да лекуваме колит

Лечението на Петър Димков

Колит е мъчително присвиване в корема, острите болки или постоянното “гризане” някъде из червата. Става дума за възпалителен процес, който може да е следствие от друг здравословен проблем – гастрит или язва.

Може да се развие и след продължителен прием на антибиотици, при които е унищожена полезната чревна микрофлора и трактът се измъчва, без да е в състояние да преработва постъпващите хранителни вещества.

Състоянието прогресира, ако не се вземат мерки, и могат да бъдат засегнати други вътрешни органи.

Понякога колитът се проявава с кървене от ректума, за част от хората с тази диагноза обичайно е да ги тормози диария, при други последицата от колит е запекът.

Ясно е, че при такива мъки се губи тегло, организмът като цяло функционира непълноценно, нарушени са енергийните баланси и имунната защита.

Това заболяване на дебелото черво се лекува, но иска добър лекар и съдействащ пациент: за разлика от други заболявания при колит не е достатъчно да си гълтате хапчето в точно време.

Налага се да промените начина си на хранене и изобщо начина на живот, ако искате да си върнете здравето!

Лечение на колит

Лечението на колит зависи от точната диагноза и общото състояние на болния човек.

Ето какви са стъпките за преодоляване на този проблем:

- симптоматично лечение – ако се касае за лека форма, за преходно състояние при липса на характерните показатели за трайно увреждане на чревната лигавица. Тогава са достатъчни много течности, щадящ хранителен режим и обезболяващи. Тъй като повечето остри състояния протичат с диария, лекуващият обикновено препоръчва медикаменти за овладяване на разстройството.

- комбинирано консервативно лечение, при което се избират медикаменти с обезболяващо действие и антибиотици в случай на бактериален причинител;

- при улцерозен колит се препоръчват лекарствени продукти за овладяване на възпалението и други за потискане на имунната система, тъй като се предполага автоимунна реакция на организма; ако тази терапия остане без резултат се прибягва до хирургична интервенция с отстраняване на поразения чревен сегмент;
при колит често се стига до дехидратация на организма, което налага оводяване чрез интравенозни вливания;
- препоръчват се пробиотици за възстановяване на чревната микрофлора и билки – алое, копър, мента, глухарче и джинджифил.

Диета при колит

Ето кои храни НЕ ТРЯБВА да си позволявате в никакъв случай, ако искате да се отървете от вашия колит:

- бобови храни, тестени сладкиши, шоколад, чесън, чер пипер, горчица и майонеза, прясно мляко, ядки, колбаси и тлъсти меса, цитрусови плодове, череши и ананас, диня, пици и хамбургери, кафе и силен чай, газирано.

- зеле! Въпреки доказаните и несъмнени ползи от зелето, то не е подходяща храна за хората с колит. Диетите при колит отчитат факта, че лигавицата на дебелото черво е раздразнена. Ако хапнем зеле или друг високоцелулозен продукт, фибрите, които преминават през стомашно-чревния тракт и достигат до зоната на колита, ще предизвикат допълнително дразнене и усилване на болестната симптоматика. Ето защо бялото зеле не е препоръчвано в менюто на тази пациентска група.

Може ли алкохол? Еднозначният отговор е отрицателен, когато става дума за остри състояния. Отказът от алкохол е част от лечебното хранене при колит. Предписанието е да се избягва всяка храна и напитка, която дразни и може да увеличи риска от възпаление на стомашната лигавица. При хронични състояния с подобрени показатели сигурно може да се зарадва духът с едно питие – но разумно!

Закуска за колит

Хапването при този болест се различава според придружаващото състояние – дали то е запек или диарично изхождане.

При колит със запек се разрешават зеленчукови ястия с растително масло, изварен пудинг или запеканка, варена елда или лека зеленчукова салата. От напитките най-подхожда кефир или чай с мляко. Втората закуска непременно включва само пресни плодове и зеленчуци. Това е съвсем леко похапване, но при глад е възможно да се включат 2-3 бисквити.

При колит с диария е важно да се разтоварят червата, което се постига чрез ястия на пара. Още на закуска идеално подхождат супи с ориз, постни меса/ шунка/ котлет, яйца, зеленчуково пюре, изварено суфле, сухари, грис. За втора закуска – печена ябълка или млечна каша. От напитките подхождат разредени сокове, шипкова отвара, слаб чай или кисел.
Какво да сготвим при колит

За закуска може да приготвим въздушен омлет от две яйца и да го гарнираме със зелен чай. Друг ден ще поднесем само салата с чай, например настъргано варено цвекло с масло. За разнообразие ще предложим пюре от патладжан, а друг ден – овесена каша с боровинки.

За междинно похапване преди обеда или вечерята подхождат настъргана ябълка или морков, печена ябълка, пресен плод, извара със стафиди, чаша кисело мляко.
Обедите се състоят от разнообразни супи, зеленчуци на пара, варено говеждо, пюре от тиквички и цвекло, немазни риби, варен карфиол, зеленчуково рагу.

Идеи за вечеря: запеканка с тиквички, тюрлю гювеч, зеленчуци на пара или на тава с морков, лук, патладжан, картоф, тиквичка, варено месо и зеленчуци, котлети на пара, омлет, кюфтета с доматен сос.

Банани и други ПОЗВОЛЕНИ ХРАНИ: ориз, картофи и кисело мляко, ръжен и пълнозърнест хляб, варено или печено пилешко –(без кожата) и риба веднъж седмично, белени домати, печени чушки, нискомаслено сирене и кашкавал, гъби в малки количества, банани, белени ябълки и круши, супи. Нищо пържено или панирано, нищо пикантно, от подправките само копър и магданоз.

Банани и колит

Банани, запек и разстройство

Първо трябва да запомните, че чревният колит може да възникне в две различни посоки, придружени съответно, от запек или диария.

Ако симптомите на разстройство се редуват с тези на запека, тогава терапевтичната диета трябва да се редува съответно. Когато имаме разстройство е една, а когато сме във фазата на запека – друга.

Специално бананите са добри при запек и не бива да се използват, ако сте във фаза на разстройство.

Ценното на бананите при колит е тяхното съдържание на пектин. Той е, който смекчава симптомите на запека. Също така тези плодове способстват за нормализирането на електролитната среда в тялото, защото съдържат калий и магнезий. Тази промяна в електролитите всъщност допринася за лечението на колита.

Лечението на Петър Димков

Сред множеството рецепти на Петър Димков – лесна за изпълнение изглежда рецептата за лечение на колит с жълт кантарион.

6 супени лъжици нарязани пресни цветове от билката се пускат в половин литър студено пресован зехтин и се оставят на слънце за 10 дни. След 10 дни към разтвора се добавят още 6 супени лъжици нарязан цвят от кантарион. Такова добавяне правим още два пъти, т.е. месленият извлек зрее на слънце 40 дни, като на всеки 10 се допълва бутилката с цвят. След това зехтинът, който трябва да стане тъмночервен, се прецежда; при колит от него се пие три пъти на ден по една супена лъжица на гладно.

Лечението на Петър Дънов

Лечението на колит по Петър Дънов е доста сложно занимание: то изисква спазване на специален хранителен режим и прием на отвари и настойки, масажи и компреси.

Така например комплексната терапия на колит изисква всеки ден трикратен прием на пресен суров яйчен белтък, разбит с малко лимонтозу и печена стипца.

Приемат се също маслени запарки и отвари от бял равнец, жълт кантарион, листа от къпина и мента, овчарска торбичка, пача трева, полски хвощ и подъбиче.

Има варианти на запарките в зависимост от това дали колитът протича с диария или пациентът е склонен към запек.

Препоръчват се още моркови, кисели ябълки и овесени ядки. Особено място в терапията заема т.нар. боровинкова диета, при която плодовете се приемат в продължение на 10 дни.

Източник: lekar.bg

Сподели:

Американци извършиха първата роботизирана трансплантация на бели дробове

Американски хирурзи за първи път извършиха напълно роботизирана двойна белодробна трансплантация на 57-годишна пациентка, страдаща от хронична обструктивна белодробна болест. Това съобщиха от пресслужбата на Медицинския център на Нюйоркския университет (NYU Langone Health).

Пол Маккартни сподели тайната на дългия и здравословен живот

Музиката се споменава като една от средствата за облекчаване на симптомите при хора, страдащи от деменция

Как да облекчим болките в гърба и раменете