На 26 февруари ФБР обяви за издирване Евгений Пригожин и хората, които са свързани с него, във връзка с дело за намеса в американските избори през 2016 г. В Русия Евгений Пригожин е известен едновременно на няколко фронта: наричан е „готвачът на Путин“ и основател на „фабриката за тролове“, а също така е свързан с „ЧВК Вагнер“, чиито наемници участват във военни операции по цял свят, и както съобщава Центърът „Досие“ може да са замесени в убийството на руски журналисти в Централноафриканската република. Всъщност Пригожин и свързаните с него лица, развиват дейност на почти всички континенти на Земята и техните услуги са все по-необходими на Кремъл, чиято външна политика през последните години е насочена не към партньорства с чужди държави, а към гасене на санкционни „пожари“ и намеса във вътрешните работи на други страни. През последните години стотици руски чиновници, бизнесмени и компании, близки до правителството, попаднаха под различни санкции, а в медиите изтече нова информация за операциите на Кремъл в чужбина, чиято цел е да се намерят лоялни към режима на Владимир Путин експерти, и да се дестабилизира ситуацията „в тила на врага“. В началото някои от тези операции дори биха могли да се нарекат успешни, но тъй като всичко тайно става явно, да се намерят „приятели“ в чужбина става все по-трудно.
Докато Русия отбелязваше старата Нова година, на 14 и 15 януари хотел „Хилтън“ в Берлин беше домакин на конференцията „Стратегически диалог за региона на Балтийско море“ (Baltic Sea Region strategic dialogue), посветена на икономически и екологични проблеми на Естония, Латвия, Литва, Полша и Германия. Сред участниците бяха председателят на борда на директорите на Федералния съюз за насърчаване на икономиката и външноикономическите отношения (BWA) Майкъл Шуман, началникът на икономическия отдел на полското посолство в Германия Яцек Роза, германският политик от крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ (AfD) Штефан Койтер, председателят на комисията по външни отношения на латвийския парламент Рихардс Колс, представителят на естонското Министерство на околната среда Михкел Крусберг, както и няколко депутата от германския Бундестаг.
Тази конференция в Берлин е първата от поредица от така наречените „форсайт сесии“, насочени към „създаване на нова визия за пост-пандемично бъдеще“ за гореспоменатите страни. Докладът, публикуван след събитието, очертава темите на сесиите: пандемията COVID-19, Brexit, Зелен пакт за Европа и дигитализацията. Следващата конференция, посветена на отношенията между балтийските и страните от Северна Европа е планирана да се проведе в края на март. Формално тези събития нямат нищо общо с дневния ред на Кремъл, но в действителност обявените теми са само правдоподобно оправдание, за да могат експертите от Пригожин, специализирани в популяризирането на антизападните и ултрадесни настроения, да разширят дейността си в нов за тях регион.
Официални организатори на събитието са две структури, които на пръв поглед също не са свързани с Русия – консултантската компания ADMIS Consultancy и Федералният съюз за насърчаване на икономическото развитие и външноикономическите отношения (BWA). Материалите, оказали се на разположение на Центъра „Досие“ показват, че от лятото на 2019 г. основателката и ръководител на ADMIS Consultancy, гражданката на Литва Вайва Адомайтите, работи със служителката в офиса на Пригожин в Санкт Петербург Юлия Берг (до 2020 г. – Афанасиева).
Юлия Берг е директор на неправителствената организация „Център за социални и културни инициативи“. Нейният съдружник Петър Бичков до ноември 2019 г. оглавява неформалния щаб на Пригожин, занимаващ се с африканските проекти. В свое предишно разследване Центърът „Досие“, MБХ-медия и The Daily Maverick публикуваха информация, че в екипа от политически стратези на Пригожин, Юлия Берг е оказвала „консултантска подкрепа“ на парламентарните избори в ЮАР. Съдейки по всичко, Южулия Берг се е запознала с Вайва Адомайтите, също благодарение на Африка.
Адомайтите нарича Берг своя „кръстница“ – очевидно с нейна помощ ръководителят на ADMIS Consultancy се е присъединила към структурата на Пригожин. Едно от първите им съвместни мероприятия е конференцията на Асоциацията за свободни изследвания и международно сътрудничество (AFRIC), проведена в споменатия по-рано хотел Hilton в Берлин през юли 2019 г. Вайва Адомайтите говори на конференцията като лектор и веднага след това изпраща автобиографията си на Юлия Берг, която стои в основите на асоциацията. Няколко седмици по-късно Адомайтите започва работа в администрацията на AFRIC и се впуща в нейните дейности с всички сили – например, тя се договаря с хотел Hilton за връщане на депозита на служителите на Пригожин.
В резултат на проведената конференция AFRIC Адомайтите разработва стратегически документ „Визия за бъдещето на Африка до 2040 г.“. Тя го представях няколко месеца по-късно на срещата на върха „Русия-Африка“ в Сочи в панела „Образът на бъдещия африканския континент: суверенитетът и традиционните ценности като важни елементи на стратегията за развитие“. Самият панел е модериран от друг служител на Пригожин и чест гост на събития на AFRIC – бившият главен редактор на информационната агенция USA Really Александър Малкевич, който е включен в санкционния списък на САЩ. Трябва да се спомене и активното участие на Малкевич в преговорите за освобождаването на няколко сътрудници на Пригожин от либийски затвор.
AFRIC е тясно свързанd със структурите на Евгений Пригожин и вероятно се координира от неговия петербургски офис. Първоначално е замислена като „мрежа от агенти на влияние“, предоставящи „експертни оценки и мнения, полезни за Русия“ в Африка. Асоциацията изпраща „наблюдатели на избори“ в африканските страни, включително и пламенни неонацисти и поддръжници на върховенството на белите – например членът на AfD Щефан Койтер (покрай „африканската демокрация“ той успява да наблюдава и гласуването за изменения в Конституцията на РФ през лятото на 2020 г. и изборите за президент на Русия през 2018 г.). Политтехнолозите на Евгений Пригожин използват наблюдението на избори като прикритие за проекти за намеса в изборите в Зимбабве, Конго, Южна Африка и Мадагаскар. В действителност те залагат на един или повече „собствени“ кандидати и участват в техните кампании.
През юни 2020 г. ADMIS Consultancy организира за Вайва Адомайтите онлайн конференция за глобалното въздействие на пандемията COVID-19. Събитието, което открива известният руски телевизионен водещ Сергей Брилев, се провежда в партньорство едновременно с три организации, свързани с проектите на Пригожин: AFRIC, Международния център за насърчаване на бизнеса (IBAC) и Центъра за социални и културни инициативи (CSCI) ). Сред организаторите на конференцията е и Федералният съюз за икономическа помощ (BWA).
От 2018 г. BWA се оглавява от Михаел Шуман, немски бизнес консултант, специализирал се по Китай. Под негово ръководство BWA активно си сътрудничи с прокремълски структури в Германия, включително Асоциацията на руския бизнес и аналитичния център „Диалог на цивилизациите“, основан през 2016 г. от бившия шеф на Руските железници Владимир Якунин. Неговата дейност в Балтийския регион вече е привличала вниманието на правоприлагащите органи – през 2010 г. естонската Полиция за сигурност разсекретява документ № 98T, според който Якунин обещал да отдели за кмета на Талин Едгар Сависаар и неговия заместник Денис Бородич 1,5 милиона евро за изграждането на православна църква (политиците поискали допълнително същата сума за предизборната кампания).
AFRIC също така набира сред членовете на BWA наблюдатели за избори: основателят на „Пруско общество“, което има многобройни крайнодесни привърженици, Фолкер Чапке и дипломатическият съветник Урс Ункауф, са наблюдавали изборите в Мадагаскар, Конго, Зимбабве и Южна Африка. Те отиват и в Русия за президентските избори през 2018 г. по покана на ЦИК.
В неофициален разговор с източник на Център „Досие“ самата Юлия Берг потвърдила, че преди това е сътрудничила с Евгений Пригожин и наистина стои зад организацията на конференцията „Стратегически диалог за региона на Балтийско море“. Според Берг британската ADMIS Consultancy и германската BWA са партньорски структури, които действат като прикритие за организаторите на събития, тъй като „в страните от Европа, по-специално в балтийските държави, има определени трудности на политическо ниво по отношение на всичко, което касае Русия „. През годините тези организации са изградили връзки с експерти, политици и компании за провеждане на събития в Европа. Мрежата от експерти наброява около 250 души от Балтийските държави, Полша, Германия, Франция, Белгия и Скандинавия. Берг отбеляза още, че разходите за организиране на малка конференция в Берлин с 15 участника започват някъде от 40-50 хиляди евро, а събития за 50 души – от 100 хиляди евро. Тези суми не включват работа с медиите, което предполага отделно направление за медийно представяне на необходимите тезиси в определен ракурс.
Директорът на Международния център за отбрана и сигурност (ICDS) Индрек Канник разказва пред Delfi Estonia, че изборът на „неутрални“ теми за конференцията се вписва добре в логиката на началния етап от операцията за влияние:
«Започвате с фалшиви предлози и после, след като наберете аудиторията си, стигате до идеологическата проблематика. Точно по тази причина организаторите на конференцията са избрали политически неутрални теми като Зеления пакт за Европа. Те започват „меко“ и едва когато са придобили известна степен на обществено доверие и умерено положителен имидж, ще се захванат с по-актуални за Кремъл теми като диалог между Европа и Русия, сигурността и критики към балтийските държави , да не говорим например за свързаното с Крим и Украйна».
Според Канник основната цел на конференцията е стратегическо влияние върху политиката в Германия и Литва. Следващият приоритет са Естония и Латвия, както и Полша.
Тези наблюдения се потвърждават и от източник на „Досие“, който познава организаторите на конференцията. Според него те са дали директни указания да не се засягат въпроси на международната сигурност и вместо това да се съсредоточат върху икономически и екологични проблеми.
Точният бюджет на събитието не е известен, но източникът на „Досие“ твърди, че Адомайтите е получила около десет хиляди евро за организирането на конференцията, и освен това е действала като финансов посредник за организаторите на събитието, за да се скрие руския произход на парите . Например тя е превела 1000 евро на Фолкер Чапке за „консултации“ по организацията на конференцията. Освен това се наложило да платят и за намирането на говорители – за това саа наети PR агенции, които са получили няколкостотин евро за нов участник. Юлия Берг е платила и за ребрандирането на сайта на ADMIS Consultancy и за услугите на SMM мениджър за популяризиране на събитията.
Разследващите са установили, че финалният доклад за конференцията не е съставен от самата Адомайтит или от някой от организационния екип, а от фрилансер, нает чрез даркнет, на когото е помагал индийският професор Джагдиш Хатри, редовен участник в събития на AFRIC. Това забавно обстоятелство напомня, че по-голямата част от операциите по външно влияние на Евгений Пригожин по правило не се отличават с висок професионализъм, и политическите му стратези често не познават спецификата на региона, в който работят. На свой ред, използването на многобройните структури, регистрирани извън Руската Федерация, и чуждестранни номинали, очевидно има за цел само да се създаде легитимност на подобна дейност, която изцяло се координира от служители на Пригожин.
В интервю с кореспондента на Delfi Estonia самата Адомайтите заявява, че е била наета от Федералния съюз за насърчаване на икономиката и външноикономическите отношения (BWA), в чийто Управителен съвет от миналата година е Юлия Берг. Според Адомайтите следващото събитие е насрочено за края на март. В допълнение към стандартния списък на страните участнички, организаторите се опитват да привлекат и представители от Финландия и Скандинавия за участие в конференцията. По време на интервюто Адомайтите избягва да отговаря на въпроси за връзките си с Юлия Берг и Евгений Пригожин, заявявайки, че й е „некомфортно“ да общува по тези теми. Тя добавя още, че не е запозната с програмата на AFRIC и „политическите й цели“ – според нея тя е работила с асоциацията като независим консултант.
Логично е да се предположи, че събитията са провеждани единствено с цел да се създаде на мрежа от контакти, които по-късно да бъдат използвани за прокарване на интересите на Кремъл. Януарската форсайт сесия в Берлин е първата стъпка към усвояването на нов регион. Както всички предишни конференции, свързани с Пригожин, тя се превърна просто в един несръчен опит да се лансират прокремълски експерти и организации в чужбина. Не на последно място, тези усилия се подпомагат и от доверчивостта на местните политици, които не си правят труда да проверяват внимателно поканите и се превръщат в лесна плячка за „специалистите по мека сила“. Тъй като дейностите на служителите на Пригожин в Съединените щати завърши с наказателни дела, не е изненадващо, че те трябва да предприемат многобройни трикове, за да скрият участието си в новия проект. Следващата конференция, на която е предвидено изказване на руското прокси Вайва Адомайтите, ще се проведе през април тази година в Литва.
Международното разследване е проведено от The Daily Beast, центъра «Досье», ARD, siena.lt, Delfi.ee, публикувано от ИнформНапал
Още от Свят
Defense Express: Предоставянето на изтребители Gripen на Украйна беше „поставено на пауза“ в НАТО
Цялата история с обясненията защо все още не са предоставени силно напомня игра на пинг-понг
Конституционният съд на Румъния постанови повторно броене на гласовете от президентския вот
„Да се проверят и преброят отново всички бюлетини"
Киев отговори на заплахата: Путин изпитва невероятен страх, човек с нисък интелект
Той е човек с доста примитивна логика и интелект. И затова може да говори всичко, което си иска“, каза Подоляк.