Ангел Петров, Дневник
Утрин в края на лятото. Представител на Федералната служба за съдебни пристави влиза в офис на "Гугъл" в известен бизнес център, за да съобщи официално на компанията за издадена забрана: тя няма право да показва на потребителите словосъчетанието "умно гласуване", защото така се нарича местен търговец на овча вълна.
Годината е 2021-ва, мястото - Русия, обстановката - предизборна. Издадената забрана е съвсем малка част от необявена, но недвусмислена кампания, с която ден преди изборите руснаците на теория нямат достъп до мисли, идеи и инструменти, изразявани от открити критици на властта.
Независимите медии съществуват, но някои от тях са обявени за "чуждестранни агенти", част са икономически съсипани. Критици на Кремъл могат да говорят срещу него, но част от тях са разследвани или напуснали Русия. Журналисти попадат под ударите на закона и вчера влиятелна международна организация прекрати дейността си в страната, за да ги защити.
Партията на властта "Единна Русия" е силно непопулярна, с одобрение от едва 28% според близкия до управляващите институт ВЦИОМ. По-висок остава рейтингът на президента Владимир Путин, както и на министри от близкото му обкръжение (на отбраната Сергей Шойгу и външния Сергей Лавров), но това не е достатъчно за печелене на стотици депутатски места.
"Дневник" обобщава основните моменти в тази кампания. Краткият разбор на основните методи сочи, че всички те целят критичните гласове да бъдат изтикани на заден план - гражданите да взаимодействат по-малко с тях, а по възможност - да ги смятат и за нежелани.
Навални
Алексей Навални бе най-известният критик на президента Владимир Путин. След успеха на неговия екип на изборите за Московската градска дума той и други негови привърженици имаха шансове за представителство в парламент, където всички различни от "Единна Русия" партии често са разглеждани като казионни и като част от обслужващата властовата вертикала система.
Навални обаче бе изпратен в затвора за две години и половина през февруари. Това стана след замяна на негова условна присъда по дело от 2014 г. с ефективна, защото не се явявал за подписка в Русия по време на лечението си в Германия след отравяне с нервнопаралитично вещество от групата "Новичок" през август 2020 г.
Осъждането му, съпроводено от многохилядни (според критици на Навални - недостатъчно големи и недобре организирани) протести, извади опонент на Путин от политиката поне до втората половина на 2023 г. (месеци преди следващите президентски избори).
"Екстремизъм"
То обаче не спря работата на основания от него Фонд за борба с корупцията (ФБК) и регионалните му щабове. След задържането му през януари ФБК публикува неговото разследване от над два часа за свързван с президента Путин "дворец" край черноморския курорт Геленджик на стойност милиарди долари.
През април руската прокуратура поиска ФБК и и регионалните щабове на Навални (структурите на екипа му "по места") да бъдат признати за екстремистки организации, защото "се занимават със създаване на условия за дестабилизиране на социалната и обществено-политическата ситуация" под прикритието на либерални лозунги.
Преди няколко години филмът на ФБК за богатството на бившия премиер Дмитрий Медведев изкара десетки хиляди руснаци на улицата. Четири години по-късно, с обявяването на ФБК за екстремистка организация, ръководство, служители и дори симпатизанти се оказаха заплашени от глоби и затвор. ФБК бе призната за екстремистка и заличена преди две седмици, а ръководителите ѝ се разследват.
Прокуратурата спря и дейността на щабовете, които малко след това бяха разпуснати, т.е., който пожелае, би продължил да се занимава с политика, но местната му организация вече няма да е свързана с Навални.
Освен това със специален закон екипът на Навални загуби шанс който и да било от съратниците му да бъде регистриран на изборите.
"Санитарното дело"
Атаки срещу ФБК, както и срещу други опозиционери имаше и чрез т.нар. санитарно дело. Организатори на зимните протести в поддръжка на Навални бяха дадени на съд, защото нарушавали противоепидемичните норми и правилата за безопасност при демонстрации.
Сходни присъди бяха наложени на юриста на ФБК Любов Собол и прессекретаря на Навални Кира Ярмиш - съдът ограничи за известно време свободата им да излизат вечер и участват в митинги. Ярмиш напусна страната, откъдето миналата седмица продължи с прекъснатата за месеци серия видеоклипове за руския елит, този път - за богатството на първата жена космонавт (от съветско време) и депутат от "Единна Русия" Валентина Терешкова.
Мрежата на Ходорковски
Няколко критични сайта - медии и правозащитни организации - свързани с някогашния враг на Путин Михаил Ходорковски, станаха обект на друга атака месеци по-късно. Близки съратници на Ходорковски бяха подложени на обиск или задържани, бивш директор на неговата "Открита Русия", Андрей Пивоваров, арестуван, като за целта бе свален от самолет (макар че на Пивоваров бе разрешено да се регистрира като кандидат за изборите и да води кампания от ареста).
По-късно три сайта, финансирани от Ходорковски, обявиха, че се закриват в името на безопасността на журналистите си, след като регулаторът Роскомнадзор ги блокира.
Бивш съратник на Ходорковски, известният опозиционер Дмитрий Гудков, се премести в България.
"Чуждестранни агенти"
Други руски издания също се оказаха на прицел. По обвинение във "финансиране от чужбина" или че са "базирани в чужбина", някои от тях бяха включени в списъка на "чуждестранните агенти", включвал преди това организации като американските "Свободна Европа" и "Гласът на Америка" (отвъд медийния сектор там години бяха ФБК и социологическият институт "Левада").
По принцип организации, заминаващи се с политическа дейност за "въздействие на приети от държавни органи решения", се добавят в списъка. През април в него бе добавено базираното в Рига издание "Медуза", основано от журналисти от няколко - закрити или преструктурирани - руски медии. Последва VTimes, създадена от бивши журналисти от в. "Ведомости", след като той премина в приближени до Кремъл.
VTimes се закри седмици по-късно, а "Медуза" обяви кампания за финансиране от читателите; причината е, че това обозначение притеснява мнозина рекламодатели на руския пазар.
Друго известно разследващо издание, "Проект", стана "нежелателна организация" като "заплаха за конституционния строй на Русия", а негови журналисти - "чужди агенти". Телевизия "Дождь" и разследващият сайт "Важные истории" влязоха в същия регистър за "получаване на средства от благотворителни фондове".
Което от тези издания оцелее, ще трябва и занапред (както се прави и сега) да обозначава материалите си с посланието: "Това съобщение (материал) се разпространява от чуждестранно средство за масова информация, изпълняващо функциите на чуждестранен агент и (или) руско юридическо лице, изпълняващо функциите на чуждестранен агент."
Впоследствие "белязаните" и други руски медии разказаха за случаи, в които обозначението е в резултат на сигнал от лица, свързвани с властта.
"Умно гласуване"
Защо властите погнаха ФБК? Последното видео на Кира Ярмиш напомня за това - в края тя даде пример как в избирателния район на Валентина Терешкова може да се приложи стратегията "Умно гласуване".
Накратко този похват призовава руснаците да подкрепят кандидата с най-много шансове срещу кандидата на Кремъл, посочен обаче от екипа на Навални. Това оставя някои руснаци със смесени чувства заедно с обединението на "всички срещу Путин" - в списъците влизат и кандидати на иначе казионната опозиция, например комунисти или крайнодясната Либералдемократическа партия на Владимир Жириновски. На изборите през 2019 г. обаче пожъна плодове.
Регулаторът "Роскомнадзор" блокира услугата "Умно гласуване" заради връзката ѝ с ФБК (заедно със сайта на Навални), а месец преди това поиска "Гугъл" да прекрати поддръжката на сайта, включително защото сървърът на "Умно гласуване" се намирал в САЩ. Руски съд се обърна към "Гугъл" и "Епъл" с препоръка приложението да бъде изтрито от магазините им. С друго решение на "Гугъл" и "Яндекс" се забрани да показват словосъчетанието "умно гласуване" в резултати от търсене, защото така се регистрирал търговец на вълна.
Русия дори предупреди "Гугъл", "Епъл" и "Яндекс", че ще смята несъобразяването с решенията за "умното гласуване" за намеса в изборите.
Друга използвана тактика са "клонингите" на "Умно гласуване" на регионално ниво, объркващи избирателите. Един от тях се казва "Разумно гласуване" и в описанието му се казва, че заменя "Умното гласуване" в Краснодар.
Това не попречи на екипа на Навални да обяви списък с кандидати като част от "Умно гласуване". Той изчака до момента, в който кандидати на изборите не може да бъдат изтеглени, за да представи списък с 1234 имена.
Дали "умното гласуване" ще проработи отново? На това се надява разследваният координатор на забранените щабове на Навални Леонид Волков. Той заяви преди няколко седмици, че ако е необходимо, цял ден ще чете онлайн имена на кандидати в "Ютюб", ако няма друг начин за разпространяване на тази информация.
Руснаците вече могат да решат дали да се възползват от списъка. Ако резултатите в някои избирателни райони съвпадат с него, това ще означава, че "несистемната опозиция" е способна да влияе на изборите, дори да е много далеч от победата. Ако не, Кремъл вероятно е постигнал целта си десетки милиони руснаци изобщо да не го отворят.
Още от Свят
Швейцария оправда Credit Suisse по делото за пране на пари от наркобандата на Брендо
Бивша служителка е имала връзки с Евелин Банев - Брендо и други съдружници
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре