28 Ноември, 2024

Как оцеляват бездомните в епохата на коронавируса?

Как оцеляват бездомните в епохата на коронавируса?

В Кан отвориха за тях фестивалния дворец, който тази година няма да посреща филмови звезди. В Германия им оставят храна и дрехи по оградите. Градските власти отварят допълнителни приюти, но дали това е достатъчно?

275 000 души - толкова се смята, че са бездомниците в Германия, от които 48 000 живеят на улицата. Верена Розенке от Федералната организация в помощ на бездомните отбелязва, че те са особено застрашени от разпространението на коронавируса. "Мерките, които гражданите с жилище са помолени да спазват: да сведат до минимум социалните си контакти, да излизат навън само в краен случай и да избягват събиранията с други хора, не могат да бъдат спазвани от бездомните", пише dw.com

Много от нуждаещите са настанени във временни приюти и делят общи спални помещения със стотици други като тях. Но съвсем не всички могат да разчитат дори и на душ, да не говорим за редовното миене на ръцете. Освен това голяма част имат сериозни заболявания, рядко разполагат със здравна осигуровка и заради това не ходят редовно на лекар. Не е невероятно и редица бездомници изобщо да не знаят за появата на коронавируса, макар че помощните организации полагат усилия да ги информират.

Мъж, несемеен, много често преселник от Източна Европа - това е най-общо профилът на "германския" бездомник, живеещ в приют или направо на улицата. В Германия общо 650 хиляди души живеят по този начин, сочат нови данни. (03.08.2019)

Верена Розенке изтъква, че в кризата с коронавируса "огромната част от организациите, които предлагат помощ на бездомни хора, не получават подкрепа нито политиците и администрацията, нито от здравните власти. И не разполагат с достатъчно информация какво трябва да направят. Много от тях предприемат мерки по своя инициатива." Често липсват защитни облекла, маски за лице и дезинфектанти. Голяма част от услугите са преустановени, тъй като се извършват от доброволци, които принадлежат към рисковите групи.

Междувременно и ООН алармира за проблема със съобщение, в което се казва: "Жилището се превърна в първата линия на защита срещу коронавируса. Рядко домът е имал толкова голямо значение за това кой ще живее и кой ще умре".

За да облекчи ситуацията, Федералната организация в помощ на бездомните настоява освен всичко друго на този етап да се прекратят принудителните изгонвания от жилищата, временните приюти да бъдат отворени и през деня, а общините да създадат допълнителни възможности за подслон. 

Какво правят градските власти

Градската управа на Дюселдорф вече изрази желанието си да настани бездомните в празен хотел, а властите в Хановер смятат да предоставят 80 000 евро в помощ на нуждаещите се. Общините наемат все повече сътрудници и се опитват да ги снабдят със защитно облекло, казва Уве Любкинг от германския Съюз на градовете и общините. Не всички градове обаче могат да си позволят подобни мерки. "Дюселдорф, който е сравнително стабилен финансово, може да направи повече от Дортмунд или Дуисбург, които имат много дългове". По тази причина властите трябва да отпуснат спасителни средства не само за фирмите, но и за общините, смята Уве Любкинг.
Социалната работничка от Бон Нели Грунвалд от своя страна отбелязва, че всеки, който има апартамент, може да се смята за безкрайно щастлив, защото разполага с място, където не е толкова изложен на риск. "Това е моментът да кажем, че собственото жизнено пространство наистина е на стойността на златото."  

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство