Още през 1992 г. днешният руски диктатор Владимир Путин е трябвало да влезе в затвора заради мошеничество и присвояване на милиони долари, но вместо това продължава да напредва във властовата йерархия и дори е възнаграден с президентски пост.
За това разказва филмът на Михаил Ходорковски „Как Путин открадна своя първи милиард/ЧЕРНО ДЕЛО“ – той е достъпен в YouTube-канала "Ходорковский LIVE".
Ключов участник в злоупотребите е олигархът Пьотр Авен, на когото ЕС наложи санкции заради войната срещу Украйна – отменени по-късно от Европейския съд поради липса на „достатъчно доказателства“, че Авен е свързан с нахлуването в съседната на Русия страна. Във филма се посочва, че връзките му с Владимир Путин стават очевидни още при събития, станали преди 30 години.
„Авин е помогнал на Путин да открадне първия си милиард – най-циничния“, посочват авторите на документалната творба.
Става дума за наистина чудовищни кражби в период, когато петмилионният Петербург страда от истински глад. През 1991 г. е въведена купонна система за най-насъщните храни. Практически е невъзможно да се намерят храни за бебета – те се доставят само в един-единствен магазин
По онова време Путин оглавява Комисията по външнополитически връзки в управата на Петербург.
Сключва сделка за доставка на храни срещу суровини, която се оказва афера за стотици милиони долари. Става дума за износ на ценни суровини, редки метали. Експортът е възможен само с лиценз от държавата.
Лицензите се издават от Пьотр Авен – през 1992 г., когато са извършени кражбите, той оглавява Министерството на външноикономическите връзки, а в края на годината става шеф на руската Алфа банк.
Суровините са изнесени, но гладуващият град не получава обещаните храни. Получените от продажбите стотици милиони долари просто изчезват. В аферата е замесен и кметът Анатолий Собчак.
Сделките се извършват от 13 новосъздадени юридически лица – към днешна дата нито една от тези фирми не е действаща. Техните шефове са предимно неизвестни имена, които никога не са имали успех в бизнеса. Впрочем, някои от действащите лица са застигнати от преждевременна смърт при неизяснени обстоятелства.
По-късно Путин се оправдава, че не е имало на кого да се търси отговорност за злоупотребите, защото фирмите вече не съществуват.
Твърди се, че са работели без лицензи. Само че лицензи е имало, а подборът на компаниите е правен от самия Путин. Под договора за бартера "суровини срещу храни" стои неговият подпис.
Авторите на форма доказват истинността на своя разказ с документи и свидетелски показания.
Посочва се, че в тази афера потъват около 900 хиляди долара. Губят се следите на 997 тона алуминий с много висока чистота, както и на други суровини.
Още от Свят
Израелската армия съобщи, че е ликвидиран командир на "Хамас" в Ливан
Напоследък е планирал терористични атаки, ръководени и финансирани от Иран
Защо срещата в Париж беше организирана толкова внезапно?
Днес европейски държавни и правителствени ръководители се срещат в Париж, за да обсъдят как да реагират на новия курс на САЩ и политическата риторика на американския президент Доналд Тръмп
Зеленски уговаря с президента на ОАЕ връщане на пленени украинци
Обединените арабски емирства имат съществена роля като посредник за връщането на пленени и задържани в Русия по време на войната украинци, сред които много деца