27 Ноември, 2024

Как ще реагира Кремъл, ако натовски войски влязат в Украйна?

Как ще реагира Кремъл, ако натовски войски влязат в Украйна?

Изявлението на френския президент Макрон е важно за Москва и прави Русия много нервна

Френският президент Еманюел Макрон най-накрая се превърна от главния пацифист на ЕС в лидер на борбата на свободна Европа срещу окупационните сили на Руската федерация. Нещо повече, идеята му да изпрати военен контингент в Украйна, въпреки че първоначално беше възприемана от други лидери като необмислена и опасна, получи неочаквано продължение, пише Telegraf.com.ua, цитиран от Факти.бг.

Полският външен министър Радослав Шикорски каза, че присъствието на западни войски в Украйна „не е немислимо“, тъй като някои страни от НАТО „вече са изпратили военен персонал в Украйна“. Освен това, според „Политико“, сега говорим за създаване на коалиция от държави, които са готови да изпратят свой контингент в помощ на въоръжените сили на Украйна.

Колко реалистични са намеренията на Еманюел Макрон, как точно армията му може да помогне на Украйна и дали европейците трябва да се притесняват от реакцията на Москва?

Въпреки изявлението на френския външен министър, че страната му няма да изпрати свои войници „да умрат за Украйна“, политикът подкрепи идеята на Макрон да помогне на Киев в разминирането и други „небойни“ зони с помощта на чужди военни части. Според дипломата Русия няма право да диктува на ЕС как нейните съюзници да помогнат на Киев в условията на пълномащабна война. Министърът също изрази загриженост, че Русия открито заплашва балтийските страни, които са част от Северноатлантическия алианс.

Важен аспект е, че нито една от страните в тази условна коалиция не е обявила изпращане на бойни части, защото това може да премине червените линии, казва чешкият президент Петър Павел. Политикът обаче предлага възможност за изпращане на контингент за обучение на бойци от украинските въоръжени сили в Украйна.

Като се има предвид, че всяко решение за изпращане на войски на НАТО в Украйна ще изисква единодушието на всички членове на Алианса, тези изявления все още имат предимно политически характер. Във всеки случай дори политическите изявления по тази тема са важни и правят Русия много нервна.

Едва ли има смисъл да се страхуваме от отговор на Кремъл, защото при реалното състояние на нещата в Руската федерация, освен заплахи, те няма да могат да направят нищо по въпроса.

Как френската армия може да бъде полезна на Украйна? Дори и да нямаше ограничения за естеството на използването на френски войски, Украйна едва ли щеше да получи голяма полза от тази „помощ“, казва военният експерт на Иван Киричевски. Според военния анализатор към днешна дата числеността на въоръжените сили на тази страна значително отстъпва на въоръжените сили на Украйна. Освен това френската армия наистина разполага с най-нова техника, но не в такива количества, че да може да бъде използвана в Украйна.

„Броят на украинските войски сега, по всяка вероятност, е равен на общият брой на войските на НАТО в Европа. Следователно лично аз не разбирам за каква помощ изобщо говорим“, казва той. Военният експерт Дмитро Снегирьов не е съгласен с тази позиция. „Дори войските на НАТО да не вземат пряко участие в боевете на линията на съприкосновение, те могат да участват в охраната на нашата 1000-километрова граница с Беларус“, каза той. Според експерта това ще освободи достатъчен брой оперативни резерви на украинските въоръжени сили, които могат да бъдат използвани директно на фронтовата линия, предимно на изток.

Основният и най-належащ аспект по въпроса за изпращането на чужди войски в Украйна е реакцията на Русия. От първия ден на пълномащабната война Кремъл заплаши с ядрена война всяка държава, която реши да стане участник в конфликта. Въпреки че темата за „червените линии“ все още остава актуална за много западни политици, през последните две години светът свикна с дрънкането на ядрени оръжия от Руската федерация и беше възмутен от произвола, който си позволява една терористична държава.

Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг директно заяви, че Алиансът не се опасява от агресия от Русия, тъй като тя е „ангажирана в агресия срещу Украйна“. Когато дори такъв предпазлив политик като Еманюел Макрон заявява липсата на каквито и да било „червени линии“ в подкрепата за Украйна, това показва, че подобни настроения стават доминиращи в рамките на НАТО.

Алиансът не вярва в потенциална руска агресия, а още по-малко се страхува от такава срещу членки на НАТО. Например, Финландия даде зелена светлина за използването на нейните оръжия на територията на Руската федерация. А такива решения не се вземат еднолично.

Самият факт, че Европа започна да обсъжда възможността за изпращане на войски на НАТО в подкрепа на Украйна - във всякакъв контекст - е доказателство, че рано или късно това ще се случи. Това се потвърждава от многобройните тектонични промени в мирогледа на европейците, настъпили през последните две години. По ирония на съдбата Макрон беше този, който преди години се страхуваше да прекрачи тогавашните червени линии на Москва – танкове, ракети и самолети.
Сподели:
Има предварително съгласие  за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Има предварително съгласие за пълното ни присъединяване към Шенген от 1 януари

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Доналд Тръмп може да назначи на поста специален представител по Украйна Кит Келог, пенсиониран генерал-лейтенант

Планът включва замразяване на фронтовите линии и принуждаване на Киев и Москва да започнат преговори.

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

The New Yorker:  Путин излага два сценария: единият води до ядрена война, другият – до мир на условията на Русия

Според изданието, решението да се разрешат далечни удари на Украйна изглежда е събудило страховете на руския диктатор