Как ще се гласува на предстоящите извънредни парламентарни избори? Този въпрос няма да получи ясен отговор до окончателното приемане и на последния §222 от промените в Изборния кодекс в пленарната зала. Това стана ясно по време на поредното заседание на правната комисия, на което се обсъждат измененията в ИК, пише lex.bg.
На него бяха поставени много въпроси към мнозинството, което предлага и систематично приема съответната правна уредба, да се гласува само с хартиени бюлетини, а резултатите да се отчитат със сканиращи устройства.
Какви са техническите изисквания към тези скенери? Трябва ли да се променят хартиените бюлетини заради тях? След като бъдат сканирани и отидат в контейнер в машината какво ще стане с тях? Какво се случва, ако скенерът дефектира? А ако отчита грешно – има ли начин това да бъде установено, при положение че комисиите няма да броят бюлетините?
Това бяха част от въпросите, които депутати от опозицията поставиха днес при дискусията в комисията.
Най-належащият от тях обаче е как ще се гласува на следващите избори. „Кога ще се разбере как ще се гласува? Как си представяте да бъдат проведени следващите избори?“, попита Надежда Йорданова от ПП-ДБ.
Въпросът ѝ е продиктуван от това, че в проекта за промени в ИК е предвидено, че те влизат в сила от деня на обнародването им. БСП, които са част от мнозинството, което подкрепя скенерите, обаче настояват да се предвиди, че измененията влизат в сила от 1 януари 2027 г. От друга страна, на едно от предходните заседания на комисията председателката ѝ Анна Александрова от ГЕРБ посочи, че ще бъде предложена разпоредба, според която ако скенерите не може да бъдат осигурени своевременно, следващите избори ще се проведат по досегашните правила (смесено гласуване – и на хартия, и с машини, като последните на практика са сведени до принтери на разписки, които се броят ръчно).
С отговора се зае Александър Рашев от ИТН. „Ние от ИТН сме убедени, че няма пречка да се снабдим с тези машини в срок. Те може да бъдат наети. На база на информация от минимум четири американски компании, които разполагат с тези устройства, няма пречка да се снабдим с тях. Необходими са 12-13 000 машини. Яснота има“, заяви той. И допълни, че ще бъде предложен текст, според който „ако възникнат пречки“, ще се гласува по старите правила. Рашев каза, че ще бъде възложено на Министерския съвет да предприеме действия за осигуряване и сертифициране на скенерите.
„Считам, че можем да се справим с тези машини и срокът е абсолютно разумен. Ако има пречки, на базата на решение на ЦИК ще се гласува по стария начин“, заключи той. И настоя в ИК да се запише, че промените за скенерите влизат в сила от деня на обнародването.
Надежда Йорданова изрази „съмнение в тази теза“ и подчерта, че преди дни вицепремиерът Томислав Дончев каза, че няма предвиден бюджет за скенери и няма предварителни подготвителни действия за осигуряването им.
„Не мога да се съглася, че времето ще стигне. Най-късната дата ЦИК да вземе решение за технологията за гласуване е 55-ият ден преди изборния. Ако изборите са на 29 март, това означава 2 февруари. Кога ние ще минем закона през комисия, през зала, ще се обнародва и колко точно време ще има в тези няколко дни да бъдат доставени и налични скенерите?“, попита тя. И подчерта: „Това е обективно невъзможно. Освен, ако вече има 13 000 машини, заради които обаче ще трябва да пренапишете изискванията към бюлетините в зала“.
Рашев ѝ отвърна, че не се знае колко време има до изборите, въпреки че вече беше върнат и третият мандат. „Тази седмица текстовете може да бъдат приети в комисия и другата да влязат в пленарната зала и да ги гласуваме. Ще има време да се осигурят тези машини“, каза той.
Що се отнася до бюлетините, Александър Рашев каза, че сканиращите машини могат да сканират двустранно и бюлетината може да е формат А4. „Бюлетината отива за съхранение в т.нар. трей долу в машината, а машината изплюва протокол, който се дава в ЦИК. Така избягваме човешкия фактор в секционните комисии“, заяви той.
„Притеснен съм в увереността на Рашев, че МС ще може да достави тези устройства. Сигурен съм, че е съобразил и налагането на вето. Сканиращите устройства може би вече са в България и са настроени“, каза Петър Петров от „Възраждане“.
А депутати попитаха как ще се гарантира тайната на вота при двустранна бюлетина.
С настояване дебатът да бъде прекратен се включи Бранимир Балачев от ГЕРБ: „Нека да е ясно: Хартията победи машините. Машинно гласуване, както го искаше ПП-ДБ, няма да има. Ако не стигне времето, изборите ще минат по старите правила“.
Божидар Божанов от ПП-ДБ поиска Рашев да представи кореспонденцията си с американските компании, но в отговора си депутатът от ИТН коментира само разговори с Министерството на електронното управление за възможностите държавата да се снабди със сканиращите машини.


Коментари (0)