Какво донесе посещението на премиера Заев в Брюксел? По-сигурни ли са шансовете на Северна Македония за започване на преговори за присъединяване с ЕС след декларирането на македонските червени линии и изявленията на отговорните високопоставени служители на ЕС? – коментира македонската редакция Deutsche Welle, цитирана от "Фокус".
„Посланията на представителите на европейските институции по време на посещението на премиера Заев в Брюксел имат едно общо нещо: възстановяване на щетите, причинени от предишното изявление на еврокомисаря Оливер Вархели“, казва д-р Малинка Ристевска Йорданова от Института за европейска Политика (ИЕП) - Скопие.
"И така - връщане към предишното състояние, относно нагласите – новите-стари съобщения в „Туитър“ потвърждават предишните възгледи: перспектива за региона, започване на преговори със Северна Македония и Албания, геополитическо значение ... Важно е въпросът за Западните Балкани да остане на дневен ред - той се обсъжда на Съвет на ЕС. "Това е резултат от нашия натиск, който трябва да се поддържа, но и от натиска вътре в ЕС," каза Ристевска.
Тя посочва, че единственото официално изявление след срещите е това на върховния представител по външните работи и политиката на сигурност Жозеп Борел след Съвета по външни работи.
„Той потвърждава, че най-тревожното за тях е „ситуацията в Северна Македония", след „новините“ за разделянето на Албания и Северна Македония." Той на практика „поправи“ Вархели, като казва, че позицията остава непроменена по този въпрос. Няма обаче нови идеи за това как те ще „окажат усилен натиск“, за да постигнат намерението за провеждане на междуправителствена конференция. Те също изслушаха България и отново призовават и нас и тях да намерим спешно „взаимно приемливо решение“, така че преговорната рамка да бъде приета „възможно най-скоро“. Тук няма нищо ново и това не е особено обнадеждаващо, защото е известно, че пространството за сближаване между Македония и България е много малко. "Може би единственият нов момент в изказването на Биорел е, че политическото решение за започване на преговори вече е взето, което трябва да действа като стимул за българската страна", каза Ристевска.
Нищо ново
Изглежда обаче, че няма промяна във възгледите на европейския комисар по разширяването и политиката на съседство Оливър Вархели. "Трябва да продължим напред с разширяването и не можем да губим повече време", каза вчера Вархели пред унгарския вестник Magyar Nemzet.
Както съобщава унгарската агенция MTI, той подчерта в интервюто, че целта на ЕС остава същата - началото на преговорите с Албания и Северна Македония. Той добави, че междуправителствените конференции се планират да започнат през юни. По отношение на оставащото българско вето върху началото на преговорите със Северна Македония, Вархели подчерта, че ЕС полага големи усилия за разрешаване на ситуацията.
"Ако тези усилия се провалят, ще трябва да обмислим започването на преговори само с Албания", каза Вархели.
Няма промяна във възгледите на съседна България, съдейки по представянето на българския вицепремиер и външен министър в оставка Екатерина Захариева на вчерашната среща на външните министри.
„Самото започване на преговори за членство в ЕС не е достатъчно за укрепване на геополитическата ориентация на Западните Балкани. „Необходимо е страните от региона да спазват критериите на ЕС и ефективно да прилагат необходимите реформи, включително прекратяване на финансираните кампании за дезинформация срещу страните членки“, каза Захариева пред Съвета по външни работи.
Според нея дискусиите за Западните Балкани са същите като преди четири години и тя обвини страните от региона, че не са постигнали достатъчно напредък.
„Съгласна съм, че трябва по-често да обсъждаме Западните Балкани. За съжаление, нашите дискусии преди четири години, и когато България беше председател на Съвета на ЕС и настояваше за по-голям ангажимент към страните от региона, бяха същите като днес. Тогава нашите съседи отново обвиниха други държави, като извинение за недостатъчната степен на реформа. "Липсата на пълен достъп на страните от Западните Балкани до решенията и позициите на ЕС в областта на външната политика и политиката на сигурност също е тревожна", каза Захариева.
Тя повтори, че България е сред най-активните и последователни привърженици на процеса на разширяване със страните от Западните Балкани и че ще продължи да го прави, но "само ако тези страни зачитат основните ценности на Съюза".
Зоран Заев
Още от Свят
Нетаняху одобри споразумението за прекратяване на огъня в Ливан
Източници, запознати с преговорите казаха, че разговорите изглежда се придвижват позитивно към споразумение.
Великобритания наложи санкции на още 30 кораба от сенчестия флот на Русия
Санкции са наложени и на двама руски застрахователи, помогнали за създаването на нелегалния флот
Ето ракетитите на Украйна: ATACMS, Storm Shadow и други възможности
Дори ако се разглеждат само ATACMS, има няколко модификации на тези ракети, които Украйна все още не е въвела в употреба.