Президентите на Съединените щати и Турция Доналд Тръмп и Реджеп Ердоган си обещаха да намалят напрежението между двете съюзни държави. Проблем остава американската подкрепа за сирийските кюрди, които се бият срещу "Ислямска държава", но са врагове на властта в Анкара.
Срещата между Доналд Тръмп и Реджеп Тайип Ердоган беше приятелска и двамата сипеха похвали и мили думи един към друг. Чуха се думи като "скъп приятел", "силен съюзник", "исторически обрат в отношенията", "непобедим съюз". Но това бяха думите на повърхността, иначе от изказванията и на Тръмп, и на Ердоган пролича, че няма сближаване на позициите между тях, особено по отношение на борбата с тероризма, предаде специалният пратеникът на БНТ.Още преди да се качи на самолета за Вашингтон Ердоган е цитиран да казва: "Или сме стратегически партньори и вземаме решенията заедно, или всеки тръгва по своя път".
Кой е най-трънливият проблем между двамата?
Най-трънливият проблем между двамата е стратегията за борба с "Ислямска държава" в Сирия. Само седмица преди посещението на Ердоган във Вашингтон Белият дом обяви, че ще продължи да финансира кюрдските сили за защита на народа в Северна Сирия.
А за Турция те са част от организацията ПКК, организацията на кюрдските сепаратисти, които организират серия от атентати в Турция.
В изказванията на двамата не пролича сближаване в тази позиция. Доналд Тръмп заяви, че подкрепя Турция в борбата срещу терористични организации като "Ислямска държава" и ПКК, но пък Ердоган не осъди по никакъв начин решението на САЩ да продължат да финансират кюрдските бойци в Северна Сирия.
Какво накара Ердоган да замлъкне и да преглътне това решение на Белия дом? Това е въпрос на договорки, на които журналистите не станаха свидетели от изказванията на Ердоган и Тръмп, но според съобщения в турски и американски медии става въпрос за обещана подкрепа на американците за борбата на турското разузнаване, за подкрепа на ударите на Турция срещу ПКК в Ирак, за договорки кой ще контролира град Рака.
Още от Свят
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.
Бойко Ноев: Конституционно равноправие за македонските българи е задължително условие за началото на преговорите на РСМ за членство в ЕС
Християн Мицковски неразумно сам си е поставил капани в предизборната кампания, излизането от които сега му коства значителен политически ресурс