Тримата руски журналисти не са имали никакъв шанс: на 30 юли 2018 г. Александър Расторгуев, Кирил Радченко и Орхан Джемал пътуват с кола в Централноафриканската република (ЦАР), когато в района на град Сибут попадат в капан и биват хладнокръвно убити с по няколко изстрела от неизвестни мъже. Шофьорът им е ранен, но оцелява. На следващата сутрин колата е намерена надупчена от куршуми.
Централноафриканската република се счита за една от най-опасните държави в света. Обширни райони са под контрола на военизирани милиции и само малка част от територията на страната се контролира от правителството. Официално тримата руснаци са станали жертва на грабеж от страна на "деветима бандити с тюрбани". Но според нов доклад, следите водят в съвсем различна посока.
Тримата журналисти са били изпратени в ЦАР от фондация, за да разследват дейността на руската частна армия, известна като "Група Вагнер". Твърди се, че тя се грижела за сигурността на руските златни и диамантени мини. Основният дарител на фондацията е бившият руски олигарх и противник на Путин Михаил Ходорковски. През ноември той създаде разследващата организация "Досие Център", която се зае да проучи мистериозните обстоятелства около смъртта на тримата журналисти. Заключението на разследващите: има индикации, че предполагаемите убийци са били в контакт със служители на частната охранителна фирма "Група Вагнер".
За руските интереси в Африка
Около руските военни операции в чужбина напоследък често в медиите се появяват и съобщения за "Група Вагнер". Според тях, компанията изпълнявала в чужбина и военни поръчки от руското правителство. Всъщност, частните армии са забранени от руското законодателство, казва по този повод Маргарете Клайн от германската фондация "Наука и политика". Но те са чудесен инструмент за проникване в конфликтни региони, които крият икономически ползи, добавя експертката за Русия.
През последните години Русия засили присъствието си в Африка - както в икономическо, така и във военно отношение. Така например през 2017 г. Кремъл сключи споразумения за военно сътрудничество с шест африкански държави, сред които и Централноафриканската република. Според Леонид Фитуни, заместник-директор на Африканския институт в Руската академия на науките, това е логично развитие, тъй като Русия се стреми към нови пазари. "Русия има проекти и партньорства в Африка за военно обучение на правителствени армии, макар и това да не е водещо", казва той за ДВ.
Надеждно ли е разследването на Ходорковски?
Засегнали ли са по някакъв начин тримата убити журналисти интересите на руското правителство в Африка? Френският журналист Пол Лоржери, който по същото време е бил в ЦАР, не знае дали трябва да вярваме на информация, която идва от противник на Путин. Доказателства за това няма. Но руската връзка в смъртта на журналистите е "единственото логично предположение" за Лоржери.
Политологът Тим Главион, който от дълго време работи в ЦАР, също се съмнява в официалната версия за смъртта на тримата руснаци. Той обаче смята, че е възможно да става въпрос за неуспешен опит за сплашване, който да е завършил фатално за журналистите. Така или иначе смъртта им сега насочва вниманието към ролята на Русия в Централна Африкамного повече, отколкото вероятно ѝ се е искало, допуска Главион.
Политологът обаче предупреждава да не се правят погрешни заключения за степента на руското присъствие в Африка. Руското правителство наистина има интерес от разширяване на икономическото и политическото си влияние в Африка, но това не трябва да се надценява, казва той. Така например в Централна Африка работят едва около 200 руски военни съветници и вероятно няколкостотин военни под прикритие. "За сравнение: преди да се оттегли от района през 2016 година, една Франция поддържаше там свой военен контингент от 2 хиляди души", припомня Главион.
Русия и Китай - алтернатива на Запада
Също и Ханс де Мари Хойнгуп от Международната кризисна група не е склонен да придава голямо значение на руските ангажименти в Африка. "В последните десет години Китай и други играчи, вкл. традиционни колониални сили в Африка, разшириха икономическото си влияние в Африка. Русия пропусна тази възможност и сега очевидно иска да навакса", казва наблюдателят.
За много африкански държави сътрудничеството с Русия вече е реална алтернатива. "Това е умел ход от тяхна страна в търсенето на противодействие срещу влиянието и опекунството на Запада", допълва той.
(Мартина Швиковски, Дойче веле)
Още от Свят
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия
"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав
Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...
Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно
95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство