28 Ноември, 2024

Какво се знае за страховития украински батальон "Азов“

Какво се знае за страховития украински батальон "Азов“

снимка: БГНЕС

В момента бойците от елитното украинско подразделение водят битка с бруталните действия на руските военни, пише Дойче веле

Краткото видео показва екрана в една – предполагаемо украинска – бойна машина. Външната камера е насочена към странична уличка, където се вижда танк с изрисувано бяло Z – обозначението на руските войски в Украйна. Чуват се глухи изстрели, а танкът, който вероятно е руски, започва да гори. Това видео пусна в канала си в социалната мрежа „Телеграм" украинското подразделение „Азов". Според публикацията, видеото е заснето в пристанищния град Мариупол на Азовско море. Бойците от „Азов" твърдят, че само за един ден са унищожили общо три бронирани военни машини и четири танка на руската армия, както и че са „елиминирали много пехота". Във вторник „Азов" публикува снимка на убит мъж в униформа, за когото твърди, че е руски генерал. Всички тези твърдения трудно могат да бъдат проверени от независим източник. 

Редом със столицата Киев и с втория по големина град Харков, тъкмо Мариупол е сред бойните полета в Украйна, където Русия води с особена бруталност войната си срещу Украйна. Половин милионният град от началото на март се намира под обсада и под тежки бомбардировки. Водоснабдяването и електроснабдяването са прекъснати, запасите от храни привършват.

Елитно подразделение със спорна слава

Главната квартира на батальона „Азов" се намира тъкмо в Мариупол. Подразделението е част от Националната гвардия, тоест – подчинено е на Министерството на вътрешните работи. Батальонът се слави като едно от най-известните и най-добре обучени подразделения, но в същото време реномето му е спорно. Защото „Азов" беше създаден от крайни националисти, а именно неговото съществуване се използва от Русия като един от поводите за войната срещу Украйна.

Нека проследим историята от самото начало. „Азов" беше създаден през 2014 година като доброволен батальон в град Бердянск на Азовско море. Някои от бойците на „Азов" преди това бяха участвали в опозиционните протести в Киев като част от така наречения „Десен сектор" – сравнително малочислена, но много активна група десни екстремисти в Украйна. Ядрото произхождаше от Източна Украйна, хора с руски като майчин език, които първоначално ратуваха за единството на източнославянските народи: руснаци, беларуси и украинци. Някой от участниците идваха от средите на футболните „ултраси", други пък развиваха дейност в маргинални националистически кръгове. „Тези групи в Германия са известни като „местни дружини", казва в интервю за ДВ Андреас Умланд от Центъра за източноевропейски изследвания в Стокхолм

„Азов" още от самото начало предизвика спорове, включително и заради герба си „вълча кука", който напомня на нацистката свастика или на SS. От „Азов" обаче твърдят, че това всъщност са стилизираните латински букви N и I като съкращение за „национална идея". „Символът „вълча кука" носи радикално дясно послание, но всъщност е езически символ, който навремето са използвали и SS. А населението в Украйна не го смята за фашистки символ", казва Умланд.

Основател на Азов е Андрий Билецки, 42 годишен абсолвент на Историческия факултет на университета в Харков. Години наред той се проявява като активен десен екстремист. През 2014 батальонът „Азов" участва като второстепенна сила в битките, с които украинците си възвърнаха Мариупол от проруските сепаратисти. От есента на 2014 година „Азов" има статута на батальон, който според медиите събира под флага си около 1000 бойци и притежава собствена артилерия и танкове. По онова време правителството в Киев реши да интегрира крайните националисти в държавните структури.

През 2015-2016 година възникна движение, което на практика беше политическо продължение на „Азов". Билецки се оттегли като командир и заедно с други бивши бойци основа партията „Национален корпус", която обаче не постигна никакви изборни успехи. Билецки влезе в парламента като пряко избран кандидат, но след изборите през 2019 година вече не е депутат. Според собствените му твърдения, откакто Русия нахлу в Украйна той се бие на фронта край Киев.

Контакти с десни екстремисти

Андреас Умланд смята, че „Азов" се е превърнал в някакъв мит включително и благодарение на руската пропаганда. Той припомня, че през войната през 2014 година е имало обвиненията за мародерства и беззакония не само срещу „Азов", но и срещу редица други доброволни формирования.

Западни журналисти многократно са портретирали „Азов" в свои публикации. Пред медиите батальонът винаги се дистанцира от обвиненията в расизъм и радикален национализъм, но тези опити невинаги са успешни. В Конгреса на САЩ през 2019 година имаше дори инициатива за обявяването на батальона за „терористична организация", но предложението не беше прието. Колкото до твърденията, че в „Азов" са били обучавани хиляди бойци, включително и от западни държави, Андрий Билецки частично ги опроверга в ТВ-интервю. Той каза, че ставало дума за няколкостотин човека, които отчасти били обучавани като военнополеви медици. Добре известно е обаче, че „Азов" вече от години поддържа връзки с дясноекстремистки среди в чужбина. В отговор на запитване в Бундестага германското правителство съобщи, че такива връзки са установени и в Германия.

Бойци срещу руския агресор

Андреас Умланд посочва една важна разлика между „Азов" и различните дясноекстремистки структури на Запад. „Обикновено ние смятаме десния екстремизъм за нещо опасно, което води към война", припомня той. И обяснява, че в Украйна се е случило точно обратното: войната е довела до възхода на едни маргинални местни дружини и до прерастването им в политическо движение. Умланд уточнява обаче, че влиянието им в обществото бива надценявано, а в момента само руската пропаганда се интересува от „Азов". Повечето украинци ги смятат за бойци, които защитават страната си срещу могъщото превъзходство на агресора.

Сподели:
Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

Бившият шеф на MI 6: Европа е в състояние на война с Русия

"Ясно виждаме някои много агресивни действия от страна на руснаците в различни европейски страни“, заявява Ричард Диърлав

 Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Проф. Андрей Пионтковски: Ракетният шантаж на Путин ще доведе до...

Твърди се, че Доналд Тръмп се е срещнал с руския президент

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство